تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

 در حمام های سنتی استانبول چه می‌بینیم؟

حمام‌های سنتی استانبول جایی است که در آن می‌توانید به تاریخ استانبول گوش بسپارید، معماری اسلامی را ببینید و اگر دل‌تان خواست، به سبک مردمان قدیم این شهر حمام کنید. نتیجه حمام سنتی ترکی احساس سبکی، نشاط و پوستی نرم و لطیف خواهد بود.

درباره حمام های سنتی استانبول

حمام‌های ترکی مشهورند و در سطح جهان طرفداران خود را دارند. این حمام‌ها را در نقاط مختلف استانبول می‌توانید پیدا کنید. هم‌چنین بسیاری از هتل‌های این شهر حمام‌هایی به همین سبک دارند. این حمام‌ها دارای سه بخش اتاق داغ، اتاق گرم و اتاق سرد است؛ در اتاق داغ جایی که فقط بخار دیده می‌شود، مشت‌ومال و ماساژ می‌دهند. در اتاق گرم شستشو و در اتاق سرد، رختکن و امکان دوش آب سرد وجود دارد. با حمام کردن در حمام‌های سنتی ترکی متوجه خواهید شد که حمام رفتن می‌تواند یک تفریح باشد؛ تفریحی که حسابی سبک‌تان می‌کند.

در اتاق داغ جایی که فقط بخار دیده می‌شود، مشت‌ومال و ماساژ می‌دهند.

شما چه روشی را انتخاب می‌کنید؟

 1. روش سنتی: تا اینجا شاید ذهن‌تان سمت حمام‌های سنتی خودمان رفته باشد. حمام گرفتن‌های طولانی با مشت‌ومال و صحنه بستن لنگ. روش سنتی حمام‌های ترکی چیزی شبیه حمام‌های سنتی خودمان است. با پرداخت هزینه‌ای حدود 95 لیر تجربه بی‌نظیری خواهید داشت. کلیه لوازم مورد‌نیاز در اختیارتان قرار می‌گیرد؛ فقط یک دست لباس اضافه تمیز به همراه داشته باشید تا پس از اتمام حمام از آن استفاده کنید. هم‌چنین یک نفر به مدت 15 دقیقه شما را همراهی و هرچه نیاز داشته باشید را فراهم خواهد کرد. اگر به حمام‌های سنتی استانبول سر زنید پیشنهاد می‌کنیم همین روش را امتحان کنید.  
 2. روش سلف سرویس: درست است که این روش ارزان‌تر است اما همه کارها را باید خودتان انجام دهید. وسایل حمام را باید از قبل به همراه داشته باشید  و از امکانات ماساژ  و ریلکس کردن بی‌بهره خواهید بود. هزینه این روش حدودا 60 لیر است.
 • ابتدای ورود به حمام‌های ترکی، لیستی مقابل شما می‌گذارند تا خدمات موردنظر خود را انتخاب کنید. می‌توانید گزینه ماساژ و ماسک را تیک بزنید، بهترین صابون و شامپو را انتخاب کنید و تجربه‌ای منحصربه‌فرد داشته باشید.

حمام‌های سنتی استانبول را امتحان کنید.

مراحل مختلف حمام‌های سنتی استانبول

قبل از هر چیز از سانس‌ها و زنانه مردانه بودن این حمام‌ها اطلاع کسب کنید و راهی یکی از حمام‌های سنتی استانبول شوید. با ورود به حمام، کلید یک کمد و لوازم موردنیاز مثل کیسه، حوله، لنگ، صابون، شامپو و... در اختیارتان قرار می‌گیرد. بعد از آن صندلی به پا می‌کنید و با یک لنگ وارد حمام می‌شوید. معماری گرمخانه خیره‌کننده است: سقف گنبدی شکل، حوض و سکوهایی با سنگ مرمر. می‌توانید مدتی روی سکوهای مرمر دراز بکشید و خودتان را برای مشت‌ومال آماده کنید. یک مشت‌ومال حسابی و دردناک؛ ممکن است صدایتان درآید. اما بعد از 15 دقیقه سبکِ سبک می‌شوید و جانی برای‌تان نمی‌ماند. وقت استراحت است. وارد بخش سرد حمام شوید. بخش سرد حمام یا همان رخت‌کن مانند دیگر قسمت حمام‌های ترکی بسیار تمیز است. بعد از انجام همه این مراحل و یک حمام حسابی به بخش سربینه باز می‌گردید؛ همان جایی که به هنگام ورود به آنجا رفتید. اینجا تختی به شما می دهند تا استراحت کنید نوشیدنی سفارش دهید یا بخوابید.

معماری گرمخانه خیره‌کننده است: سقف گنبدی شکل، حوض و سکوهایی با سنگ مرمر.

نکاتی که در مورد حمام های سنتی باید بدانید

 • سعی کنید قبل از ورود به حمام آرایش خود را پاک کنید.
 • لباس تمیز با خود به همراه ببرید تا بعد از حمام بپوشید.
 • اگر پوست حساسی دارید و از صابون خاصی استفاده می‌کنید آن را با خود به همراه داشته باشید؛ صابون‌های این حمام‌ها اغلب معمولی‌اند.
 • فردی که قرار است شما را مشت‌ومال بدهد را خودتان باید انتخاب کنید.
 • ساعت کار این حمام‌ها اغلب از ساعت 6 صبح تا نیمه‌های شب است.
 • بهتر است پول نقد به همراه داشته باشید؛ بیشتر افراد حدود 10 تا 20 درصد هزینه کل حمام را به عنوان انعام پرداخت می‌کنند.


1397/11/15 | کد مطلب: 4425
برچسب‌ها: استانبول
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.