تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

محله ِامینونو کجاست؟

محله‌های استانبول هر کدام برای خودش داستان و تاریخچه‌ای دارد. امینونو یکی از همان محله‌های جذاب استانبول است که زمانی در دوران عثمانی ترانزیت کالا و رفت و آمد کشتی‌ها در اسکله‌اش رایج بود. اِمینونو میزبان دوران بیزانس است و دیدنی‌های بسیاری را از آن زمان به یادگار دارد. امینونو برای هر گردشگری دیدنی است اگر بداند سراغ چه جاذبه‌هایی برود. به شما می‌گوییم در سفر به استانبول چطور به این محله دوست داشتنی و تاریخی سری بزنید و یک روز عالی برای خودتان بسازید.

درباره اِمینونو و تاریخچه این محله

امروزه امینونو محله‌ای وابسته به محله فاتح در استانبول است اما در سال 1928 میلادی جایی بود که استانبول را به دو بخش تقسیم می‌کرد. کمتر از 40 سال پیش بود که امینونو و محله فاتح با هم ادغام شدند و زیر نظر یک شعبه شهرداری قرار گرفتند. امروز حدود 55 هزار نفر در محله اِمینونو ساکن هستند. اِمینونو محله‌ای تاریخی است با کلی جابه دیدنی و رستوران جذاب برای شکم‌گردی.

منظره امینونو در استانبول.

امینونو کجاست؟

محله امینونو با شاخ طلایی استانبول همسایه است. پل گالاتا از روی شاخ طلایی یا گلدن هورن استانبول عبور کرده و به محل امینونو می‌رسد. در امینونو قصر توپکاپی، مسجد آبی و ایاصوفیه قرار دارد. وجود همین جاذبه‌ها باعث شده امینونو مرکز شناخته شده‌ای برای گردشگران باشد. امینونو مشهور به جزیره تاریخی شهر استانبول است. وقتی در سال 1920 پایتخت از استانبول به آنکارا منتقل شد استانبول به یک مرکز تجاری و بازرگانی تبدیل شد و محله امینونو همچنان پر رفت و آمد شلوغ باقی ماند. خط آهنی که به اروپا راه دارد در محله امینونو واقع شده و زمانی شلوغ‌ترین اسکله استانبول به شمار می‌رفت. هر چند امروزه استانبول توسعه پیدا کرده و امینونو هم زیر مجموعه محله فاتح است اما همچنان مانند نگینی در استانبول می‌درخشد. زمانی برای کشتی‌هایی که به سمت جزایر پرنس به خصوص بیوک آدا حرکت می‌کردند امینونو تنها اسکله به شمار می‌رفت، همین نشان دهنده اهمیت این محله بوده؛ هر چند تعداد اسکله‌ها امروز بیشتر شده و امینونو تنها قطب رفت و آمد کشتی و  راه ارتباطی استانبول با اروپا و جزایرش نیست.

اسکله ایمنونو در زمستان.

در محله امینونو چه می‌بینیم؟

 

مسجد جدید در محله امینونو:

اولین چیزی که با بردن نام امینونو به ذهن می‌آید و باید درباره‌اش گفت "مسجد جامع جدید" است. این مسجد سومین مسجد جامع بزرگ استانبول و یادگار عصر عثمانی در امینونوی استانبول است. روزگاری مادر سلطان محمد سوم تصمیم به ساخت این اثر تاریخی می‌گیرد. بیش از 400 سال پیش والده صفیه مادر سلطان محمد کار طراحی این بنای زیبا را به داوود آقا یکی از معماران برجسته می‌‎سپارد. داوود آقا شاگرد و کارآموز برجسته معمار سینان ترک بود. متاسفانه ساخت مسجد جامع جدید مدت‌ها به دلیل مشکلات مالی و تامین نشدن هزینه‎‌ها کند پیش می‌رفت. وقتی سلطان محمد سوم از دنیا رفت همین اندک ساخت وساز مسجد هم متوقف شد. علت این بود که والده صفیه دیگر مادر سلطان وقت نبود و دسترسی‌های مالی‌اش بسیار محدود شده بود. وقتی سلطان محمد چهارم سال 1663 میلادی بر تخت نشست مادرش تورهان خدیجه تصمیم می‌گیرد این بنای تاریخی را تمام کند. تورهان خدیجه نام این مسجد را "جدید" گذاشت چون بعد از مسجد سلیمانیه و مسجد آبی (سلطان احمد) سومین مسجد بزرگ امپراطوری عثمانی در شهر بود. مسجد "جدید" نمونه کلاسیک معماری عهد عثمانی است. مسجد جدید در امینونو از دور با 66 گنبدش شناخته می‌شود. این گنبدهای کوچک و بزرگ به شکل هرم در کنار هم قرار گرفته‌اند. رسم بود که مساجد در دوران عثمانی به شکل مجتمع یا به قول خودشان "کلیه" ساخته شود. مسجد جدید هم همینطور است. اطراف مسجد مغازه، دارالشفا(درمانگاه)، آشپزخانه و... ساخته شده که همگی جز ساختمان‌های مسجد به حساب می‌آیند.

مسجد محله امینونو، سومین مسجد جامع بزرگ استانبول و یادگار عصر عثمانی در امینونوی استانبول است.

بازار ادویه فروش‌ها در محله امینونو:

محله امینونو میزبان اثر تاریخی دیگری است که خاص است و تماشایی. بازار مصری یا بازار ادویه‌فروش‌های امینونو مقصد بسیاری از گردشگران بعد از سفر به استانبول است. وجود این بازار در محله امینونو و گردشگرانی که برای تماشای آن می‌آیند یکی از دلایل ازدحام و شلوغی امینونو است. در کنار این بازار، مغازه‌ها و حجره‌های بسیاری را خواهید دید که مشغول خرید و فروش کالا هستند یا غذا و نوشیدنی و حتی جواهرات می‌فروشند.

دیگر دیدنی‌های محله امینونو:

بازار بزرگ استانبول، مسجد جامع رستم پاشا، مسجد جامع شَب‌صفا خاتون، مسجد جامع بایزید، حمام تاریخی محمود پاشا، برج بایزید و... است.

نمایی ازمحله امینونو و پل گالاتا.

شکم گردی در محله امینونو:

یکی از خوردنی‌هایی که در سفر به امینونو امتحان کردن آن را به شما توصیه می‌کنیم نان و ماهی است. ماهی ساندویچی‌های محله امینونو بسیار معروف هستند. اطراف میدان امینونو می‌توانید رستوران‌های خوبی را پیدا کنید. یکی از این رستوران‌های قدیمی و مشهور رستورانی با نام "رستوران تاریخی ماهی فروشی ایمنونو" است. این رستوران روی پل گالاتا است و معمولا شلوغ و از مشتری است. ساندویچ‌های ماهی این رستوران در امینونو حسابی مشهور است.

ماهی ساندویچی‌های محله امینونو بسیار معروف هستند.



1398/05/24 | کد مطلب: 4603
برچسب‌ها: استانبولترکیه
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:




بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.