تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

ویژگی قمقمه و فلاسک مناسب سفر

قمقمه یا فلاسک از جمله وسایل ضروری کمپینگ و به طور کلی سفر است. اکثر قمقمه‌ها به علت ساختار پلاستیکی خود قادر به نگه‌داشتن دمای ثابت آب به مدت طولانی نیستند و تنها ابزار مناسبی برای حمل آب در مسافت‌های کوتاه به‌ حساب می‌آیند. به نظر شما یک قمقمه خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

تورهای داخلی

قمقمه و فلاسک مسافرتی

کارکرد فلاسک چگونه است؟

برای ثابت نگه‌داشتن دمای آب در مسافت‌های طولانی می‌توانید از فلاسک استفاده کنید. اساس کار فلاسک، جلوگیری از انتقال گرما از خارج به درون ظرف و یا از درون ظرف به خارج از آن است. دیواره‌ داخل فلاسک از شیشه ساخته‌شده و شیشه ماده‌ای عایق است که مانع ورود و خروج گرما می‌شود. فلاسک‌های شیشه‌ای اغلب بهداشتی‌ترند و راحت‌تر تمیز می‌شوند. هم‌چنین وجود خلأ در فاصله بین دوجداره، از جریان یافتن گرما جلوگیری می‌کند. اگرچه فلاسک‌‌های بزرگ توانایی بیشتری برای گرم نگه‌داشتن مایعات دارند، اما به علت جاگیر بودن در سفر توصیه نمی‌شوند.

قمقمه یا فلاسک از جمله وسایل ضروری کمپینگ و به طور کلی سفر است.

چه نوع فلاسکی برای سفر بخریم؟

نوع سفر، درجه سختی، مدت زمان، مقصد موردنظر و امکانات سفر نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب نوع فلاسک برای سفر دارد. برای مثال در کوه‌نوردی و طبیعت‌گردی، لازم است از فلاسک‌های مقاوم‌تری مثل فلاسک‌های فلزی استفاده کنید. هم‌چنین بسته به نوع موادی که می‌خواهید گرم نگه دارید، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب فلاسک پیش‌ رو دارید. برخی ترجیح می‌‌دهند در سفر، غذای‌شان را از خانه ببرند. در این صورت باید از فلاسک‌هایی استفاه کنند که مخصوص گرم نگه داشتن غذا است. این نوع فلاسک‌ها اغلب دهانه گشادتری دارند. جالب است بدانید فلاسک‌های چندکاره‌ای وجود دارد که برای گرم نگه داشتن آب و غذا کارآمد است. هرچند استفاده از کنسرو می‌تواند شما را از این نوع فلاسک‌ها بی‌نیاز کند. نوع سفر، درجه سختی، مدت زمان، مقصد موردنظر و امکانات سفر نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب نوع فلاسک دارد.

انواع فلاسک

  • فلاسک‌های بلند و باریک: این فلاسک‌ها از آنجایی که برای ثابت نگه‌داشتن لایه داخلی نیاز به اتصال دولایه دارند، اتلاف انرژی بیشتر و درنتیجه کارایی کمتری دارند.
  • فلاسک فلزی: به علت فلز به کار گرفته‌ شده در ساختار این فلاسک‌ها سرما و گرمای مایعات برای چند ساعت حفظ خواهد شد. این فلز، بدنه فلاسک را ضدضربه می‌کند. نوع کوچک این فلاسک‌ها برای کوه‌نوردی و طبیعت‌گردی مناسب است.
  • فلاسک‌ در پیچی: نسبت به انواع در فشاری مدت طولانی‌تری دما را در خود نگه می‌دارند.
  • فلاسک در پمپی: این نوع فلاسک‌ها بزرگ و مناسب پیک‌نیک هستند. برای کوه‌نوردی و مسیرهای سخت توصیه نمی‌شود.
  • فلاسک یخ خشک: مناسب برای نگهداری مواد غذایی در گرما هستند.

بهترین جنس فلاسک کدام است؟

تنوع زیادی از فلاسک‌ها در بازار موجود است؛ برای خرید فلاسک مناسب باید به لایه درونی، پوشش بیرونی، حجم و سر فلاسک توجه کنید. با وجود مزایایی که فلاسک‌های شیشه‌ای دارند، باید گفت بسیار شکننده هستند. اگر به دنبال فلاسک‌های بادوام‌تر و پرکاربردتر می‌گردید، فلاسک فلزی را انتخاب کنید. این نوع فلاسک‌ها از استیل ضد زنگ ساخته شده‌اند. پوشش بیرونی فلاسک نیز از هر جنسی می‌تواند باشد. پوشش پلاستیکی از وزن فلاسک می‌کاهد و حمل آن آسان‌تر می‌شود. نکته مهم دیگری که برای خرید فلاسک باید مدنظر قرار دهید، سر فلاسک است. چراکه سر فلاسک باید گرمای فلاسک را به خوبی حفظ کند. بهتر است فلاسکی را انتخاب کنید که در پیچی داشته و احتمال نشتی آن کمتر باشد. 

 

 

تنوع زیادی از فلاسک‌ها در بازار موجود است؛ برای خرید فلاسک مناسب باید به لایه درونی، پوشش بیرونی، حجم و سر فلاسک توجه کنید.

 1397/12/08 | کد مطلب: 2183
برچسب‌ها: نکات سفر

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.