تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

ویژگی قمقمه و فلاسک مناسب سفر

قمقمه و فلاسک دو وسیله از لوازم ضروری سفر هستند و می‌توان گفت تبدیل به هم‌سفر جداناشدنی مسافران به‌خصوص در تورهای طبیعت‌گردی همچون تور ترکینگ شده‌اند. اینکه ویژگی قمقمه و فلاسک مناسب سفر چیست، بسیار مهم است تا افراد محصول مناسبی را برای سفر با تور ترکینگ یا انواع تور خارجی انتخاب کنند. در ادامه به این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت تا مسافران تور خارجی بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند.

تور ترکینگ

قمقمه و فلاسک مسافرتی

قمقمه و فلاسک مسافرتی از جمله وسایل ضروری کمپینگ به شمار می‌روند که افراد در حین کمپینگ، تور ترکینگ و حتی تور خارجی به آنها احتیاج دارند.
قمقمه به طور معمول ساختار ساده و پلاستیکی دارد و به دلیل اینکه در حفظ دمای ثابت آب در مدت طولانی ناتوان است، مناسب مسافت‌های کوتاه به شمار می‌رود. فلاسک اما نسبت به قمقمه عملکرد بهتری دارد و به همین دلیل انتخاب بسیاری از افراد جهت سفر است. فلاسک می‌تواند دمای آب سرد و گرم را در محدوده دلخواه نگه دارد و به همین دلیل یکی از انتخاب‌های اول افراد جهت حمل آب و نوشیدنی به شمار می‌رود. برای سفر در دل طبیعت، با تور ترکینگ و تور خارجی به یک فلاسک مسافرتی استاندارد با ساخت و متریال حرفه‌ای نیاز است. فلاسک مناسب سفر باید بتواند نوشیدنی مسافران را در ساعت‌های طولانی در دمای مناسب نگهداری کند.

فلاسک مسافرتی ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد

فلاسک مسافرتی چگونه عمل می‌کند؟

فلاسک‌ها به شکلی تولید می‌شوند که عایق دما باشند. این محصولات جداره‌های عایق دارند تا از اتلاف انرژی و دمای مایعات بین فضای داخل و بیرون جلوگیری کنند. در واقع کارکرد فلاسک مسافرتی نگهداری حداکثری گرما و سرمای مایعات است.
فلاسک مسافرتی همچنین باید از نشت مایعات و خروج بخار در وضعیت‌های مختلف جلوگیری کند. داشتن یک بدنه مقاوم در برابر ضربه نیز از دیگر ویژگی‌هایی است که فلاسک مسافرتی باید داشته باشد به‌خصوص اگر افراد می‌خواهند در تور ترکینگ یا تور هایکینگ از آن استفاده کنند. در طبیعت‌گردی فلاسک ممکن است در معرض ضربه‌های مختلف باشد و به همین دلیل مقاومت بالای آن بسیار اهمیت دارد.
ویژگی‌هایی که از آنها نام ‌برده شد به فلاسک این امکان را می‌دهند تا دمای مایعات گرم و سرد به بهترین شکل در یک مدت‌زمان طولانی حفظ شود.

نکات مهم در هنگام خرید فلاسک مسافرتی

مسافران تور خارجی و یا افرادی که قصد شرکت در تور ترکینگ را دارند پیش از هر چیز به دنبال تهیه یک فلاسک مسافرتی هستند. داشتن یک فلاسک مسافرتی این امکان را به افراد می‌دهد تا بتوانند در موقعیت‌های مختلف به نوشیدنی مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند و بتوانند هر زمان که می‌خواهند تجدید قوا کنند. برای خرید یک فلاسک مسافرتی باید به نکات زیر توجه کرد:
مخزن فلاسک مسافرتی
در هنگام خرید فلاسک مسافرتی باید به جنس مخزن فلاسک توجه داشت. به طور معمول مخزن فلاسک به دو شکل زیر در بازار موجود است:

هنگام خرید فلاسک به نوع مخزن آن توجه کنیم

فلاسک با مخزن استیل

مخزن استیل فلاسک مقاومت و دوام بالایی در برابر ضربه، فشار و سقوط از ارتفاع دارد. همچنین این مخزن در برابر تغییرات ناگهانی دما نیز مقاوم است و به‌هیچ‌عنوان دچار ترک‌خوردگی و شکستگی در هنگام تغییرات دمایی نمی‌شود. مخزن استیل در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی نیز مقاومت دارد. خرید این فلاسک به افرادی که در سفرهای کوهستانی، فعالیت‌های ورزشی و تور ترکینگ فعال هستند، توصیه می‌شود.

فلاسک با مخزن شیشه‌ای

این فلاسک در مقایسه با فلاسک دارای مخزن استیل، سبک‌تر است. مخزن شیشه‌ای بو و طعم مایعات را تغییر نمی‌دهد و از لحاظ حفظ دما، مدت‌زمان بیشتری گرمای نوشیدنی‌ها را حفظ می‌کند. از جمله معایب این نوع فلاسک این است که در برابر ضربه و فشار مقاوم نیست. همچنین بسیاری از انواع فلاسک که توسط شرکت‌های نه‌چندان معروف به تولید می‌رسند توانایی مقاومت در برابر تغییرات دمایی را ندارند و بسیار زود شکسته می‌شوند. این فلاسک‌ها مناسب پیاده‌روی‌های کوتاه‌مدت و یا سفرهای شهری هستند.

جنس بدنه فلاسک مسافرتی

بدنه فلاسک مسافرتی از جنس‌های مختلفی همچون پلاستیک، شیشه، ترکیب شیشه و پلاستیک، آلیاژهای فولادی و سرامیک ساخته می‌شود. فلاسک‌هایی با جنس بدنه استیل مناسب تورهای طبیعت‌گردی و یا تور ترکینگ و هایکینگ هستند. برای پیاده‌روی‌های کوتاه‌مدت یا حتی کوهنوردی‌های ساده نیز می‌توان از فلاسک‌هایی با جنس بدنه پلاستیک و یا حتی شیشه‌ای استفاده کرد.

فلاسک برای طبیعت‌گردی و کوهنوردی از الزامات اساسی است

مدت‌زمان نگهدارندگی دما

بر روی بدنه فلاسک اعدادی درج می‌شود که نشان‌دهنده مدت‌زمان نگهدارندگی مایعات گرم و سرد است. اینکه یک فلاسک مسافرتی چه مدت می‌تواند آب جوش را در خود حفظ کند بسیار مهم است. به طور معمول این مدت‌زمان برای فلاسک‌های معمولی از ۸ ساعت شروع می‌شود و در فلاسک‌های حرفه‌ای و کوهنوردی به ۴۰ ساعت هم می‌رسد.
اگر بر روی فلاسک عدد ۱۸ ساعت درج شده باشد به معنای این است که فلاسک می‌تواند آب جوش ۱۰۰ درجه را بیشتر از یک نیم روز حفظ کند. البته باید توجه داشت این بدان معنی نیست که آب را در دمای ۱۰۰ درجه نگه می‌دارد؛ اما تا دمای ۶۸ درجه سانتیگراد دمای آب را حفظ می‌کند. در مورد آب سرد با توجه به عدد درج شده بر روی فلاسک، آب می‌تواند تا مدت‌زمان اشاره شده خنک و آماده نوشیدن باشد.

حجم و ظرفیت داخلی فلاسک

حجم فلاسک نیز برای مسافران تور خارجی و یا افرادی که در طول ترکینگ یا هایکینگ شرکت می‌کنند بسیار اهمیت دارد. حجم فلاسک باید با توجه به سفری که فرد در پیش دارد انتخاب شود. برای سفرهای انفرادی حجم تا یک لیتر و برای مسافرت‌های خانوادگی حجم تا ۳ لیتر مناسب است. به طور معمول هرچه اندازه فلاسک بزرگ‌تر و ظرفیت مخزن آن بیشتر باشد نگهدارندگی دمای آن نیز بیشتر است.

نحوه باز شدن در فلاسک مسافرتی

طراحی در فلاسک نیز بسیار مهم است. واشرهایی که در این قسمت قرار گرفته‌اند باید از جنسی باشند که باعث تغییر طعم و بوی مایعات درون فلاسک نشوند و همچنین از نشتی نوشیدنی‌ها به خوبی جلوگیری کنند. طراحی در فلاسک نیز به سه شکل متفاوت پیچی، دکمه‌ای و ضامن‌دار است که نوع پیچی آن مرسوم‌ترین و بادوام‌ترین نوع به شمار می‌رود.

فلاسک مدل‌ها و شکل‌های گوناگونی دارد

نکات مهم در هنگام استفاده از فلاسک

نحوه نگهداری و استفاده از فلاسک نقش مهمی در کارکرد این وسیله دارد. با رعایت نکاتی شما می‌توانید از حداکثر کارایی فلاسک خود استفاده کنید. از جمله نکاتی که باید در هنگام استفاده در نظر بگیرید موارد زیر هستند:
- توصیه می‌شود که حدود ۹۰ درصد از ظرفیت فلاسک خود را همواره پر کنید.
- در فلاسک را فقط در مواقعی که می‌خواهید از آن استفاده کنید باز نگه دارید.
- فلاسک را با فرچه مخصوص بشویید تا بو و طعم مایع قبلی در آن باقی نماند.

سخن آخر

یکی از وسیله‌های موردنیاز جهت سفر با تور خارجی یا تورهای طبیعت‌گردی همچون تور ترکینگ و تور هایکینگ قمقمه و فلاسک مسافرتی است. فلاسک مسافرتی به افراد این امکان را می‌دهد که در هنگام استراحت بتوانند با یک نوشیدنی سرد یا گرم خستگی مسیر را از تن بیرون کنند. فلاسک مسافرتی انواع مختلفی دارد و بسیار مهم است که افراد فلاسک را با توجه به نیاز سفر خود خریداری کنند. فلاسکی که برای تور ترکینگ انتخاب می‌شود با فلاسکی که جهت یک تور درون‌شهری کاربرد دارد متفاوت است و به همین دلیل باید در هنگام خرید به این نکات توجه کرد. خرید آگاهانه بسیار اهمیت دارد تا مسافران تور خارجی بتوانند به نوشیدنی دلخواه خود با دمای متناسب، در هر زمانی از سفر دسترسی داشته باشند.1397/12/08 | کد مطلب: 2183
برچسب‌ها: نکات سفر
یاسمن شکرگزار
نویسنده، علاقمند به سفر، گردشگری، کتاب و موسیقی

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.