تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

پیشگیری از بیماری در سفر

پیشگیری از بیمار شدن در سفر کار دشواری نیست. با رعایت چند نکته بهداشتی از مریض شدن در سفر پیشگیری کنید و از سفرتان نهایت لذت را ببرید. مسافران ممکن است به دلایل مختلف مانند غذاهای مسموم، سرماخوردگی در سفر و قرار گرفتن در معرض میکروب‌هایی که با بدنشان سازگاری ندارد بیمار شوند.

خیلی از افراد زمان زیادی از سال را مشغول به کار هستند و با ذخیره زمان و پول، مدتی را برای استراحت به سفر می‌روند. برای اینکه از سفرتان لذت ببرید، بسیار مهم است که در حین سفر سالم و سرحال باشید. پیشگیری از بیماری در سفر سبب می‌شود تا سفر به کام خود و همراهانمان تلخ نشود. مریض شدن در سفر می‌تواند مسافرت را به خاطره‌ای ناخوش تبدیل کند. در این مطلب به راه‌های پیشگیری از مریض شدن در سفر پرداخته شده‌است.

برای پیشگیری از بیماری پیش از سفر آماده شوید.

پیش از سفر آماده شوید برای پیشگیری از بیماری

آیا می‌دانید باید چه داروهایی موقع سفر با خود ببریم؟ اگر سابقه بیماری خاصی دارید، داروهای شخصی مربوط به بیماری خود را پیش از سفر تهیه کنید و به همراه داشته باشید.

یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در سفر مشکلات گوارشی است. افراد نسبت به واکنش بدن خود به غذاهای مختلف یا آب‌وهوای متفاوت آگاهی بهتری دارند. برای پیشگیری از مریض شدن در سفر، با توجه به شناخت از بدن خود، داروهای مربوط به دستگاه گوارش را به همراه داشته باشید. همچنین به مسافرانی که بیماری حرکت در سفر دارند، توصیه می‌کنیم قرص ضدتهوع به همراه داشته باشند؛ اگر در هنگام سفر براثر تکان‌های وسیله نقلیه دچار تهوع و سرگیجه شدید، حتما از قرصی که مورد تایید پزشک‌تان است استفاده کنید. همراه داشتن تعدادی مسکن سازگار با بدنتان هم خیال‌تان را از سردرد راحت می‌کند و یکی از راه‌های مقابله با دندان‌درد در سفر است. 

 برای پیشگیری از مریض شدن در سفر، با توجه به شناخت از بدن خود، داروهای مربوط به دستگاه گوارش را به همراه داشته باشید.

پیاده‌روی‌های طولانی و بازدیدهای فشرده ممکن است باعث خستگی و ضعف بدنتان شود. ضعف سیستم ایمنی، شما را در برابر بیماری در سفر آسیب‌پذیرتر می‌کند. به همین جهت برای پیشگیری از بیماری در سفر، بهتر است پیش از سفر به فکر تقویت سیستم ایمنی بدن خود باشید. مصرف مواد غذایی مقوی و یا ویتامین‌ها می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدنتان و مقابله با مریض شدن در سفر مؤثر باشد.

در لیست خرید خود مایع ضدعفونی‌کننده‌ دست و دستمال مرطوب را فراموش نکنید. ممکن است در حین سفر در مواردی دسترسی به آب نداشته باشید و نتوانید پس از لمس اشیا مختلف در سفر دست خود را بشویید. میکروب‌ها در مکان‌های عمومی یکی از عوامل مریض شدن در سفر هستند. مایع ضدعفونی‌کننده دست حجم و وزن زیادی ندارد و درعین‌حال شما را در برابر بیماری‌های میکروبی تا حد زیادی مصون نگه می‌دارد. مایع و یا ژل ضدعفونی‌کننده حاوی مقداری الکل است که میکروب‌ها را از بین می‌برد.

در لیست خرید خود مایع ضدعفونی‌کننده‌ دست و دستمال مرطوب را فراموش نکنید.

در مسیر مراقب سلامتی خود باشید

شما با چه وسیله نقلیه‌ای سفر می‌کنید؟ هواپیما؟ قطار یا اتوبوس؟ همه‌ این وسایل نقلیه به دلیل تردد مداوم مسافران، پر از میکروب هستند.

وسایل نقلیه عمومی دیربه‌دیر تمیز می‌شوند و درواقع خیلی از وسایل حمل‌ونقل فقط به‌ظاهر تمیز می‌شوند. تعداد زیادی از ویروس‌ها مانند آنفلوانزا در طولانی‌مدت از بین نمی‌روند. همچنین میکروب‌ها در محیط‌های آلوده مدت‌زمان بیش‌تری زنده می‌مانند. بهتر است در هنگام ورود به وسیله نقلیه با دستمال مرطوب و یا اسپری ضدعفونی‌کننده، دسته‌های صندلی خود را ضدعفونی کنید. اکثر وسایل نقلیه خصوصاً هواپیما رویه یک‌بارمصرف در قسمت بالای صندلی دارند. بااین‌حال بهتر است از بالش گردنی مخصوص خود برای خواب استفاده کنید.

وسایل نقلیه به دلیل تردد مداوم مسافران، پر از میکروب هستند.

قسمت آلوده دیگری در صندلی‌های وسایل نقلیه وجود دارد که شاید کمتر به آن توجه کرده باشد. جیب‌هایی که در پشت صندلی‌ها قرار دارند از نقاطی‌ هستند که کمتر تمیز می‌شوند. ممکن است مسافر قبلی زباله خود را به‌طور موقت آنجا گذاشته باشد و محیط از میکروب‌ها آلوده شده باشد. ترجیحاً از جیب پشتی صندلی وسیله نقلیه برای قرار دادن وسایل‌تان حین سفر استفاده نکنید.

سرمایش و گرمایش وسایل حمل‌ونقل عمومی اکثراً به‌صورت کلی کنترل می‌شوند. همراه داشتن یک پتوی نازک سفری می‌تواند از بیماری در سفر، خصوصاً سرماخوردگی جلوگیری کند.

بطری آب و لیوان شخصی خود را به همراه داشته باشید. آب‌های معدنی که در وسایل حمل‌ونقل عمومی به مسافران داده می‌شوند، ممکن است واقعاً آب‌معدنی نباشند. برای پیشگیری از بیماری در سفر، به‌خصوص در ابتدای سفر، بهتر است از بطری خود در هواپیما یا قطار آب بنوشید.

اگر در هواپیما یا وسایل نقلیه دیگر، یکی از همسفران سرفه یا عطسه می‌کند، تا جای ممکن فاصله خود را با او حفظ کنید. همچنین همراه داشتن ماسک اطمینان شما را برای پیشگیری از بیماری در سفر افزایش می‌دهد.

ترجیحاً از جیب پشتی صندلی وسیله نقلیه برای قرار دادن وسایلتان حین سفر استفاده نکنید.

در سفر از خودتان مراقبت کنید

  • آب بنوشید

پیاده‌روی و تعریق در سفر میزان آب بدن را به‌شدت کاهش می‌دهد. برای پیشگیری از سردردهای ناشی از کمبود آب در بدن، به میزان کافی آب بنوشید.

مسمومیت با ‌آب لوله‌کشی در بین مسافران شهرها و کشورهای مختلف از شایع‌ترین بیماری در سفر است. در حین گشت‌وگذار در شهر آب‌معدنی خریداری کنید و از نوشیدن آب شهری خودداری کنید.

برای پیشگیری از سردردهای ناشی از کمبود آب در بدن، به میزان کافی آب بنوشید.

  • شکم گردی در سفر

همیشه یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هر سفری امتحان غذاهای گوناگون است. امروزه اپلیکیشن‌های زیادی برای اطلاع از کیفیت رستوران‌های گوناگون وجود دارد. بهتر است با کمی جستجو رستوران باکیفیت و تمیزی برای غذا خوردن انتخاب کنید و خطر مسمومیت غذایی را کاهش دهید.

با استفاده از اپلیکیشن‌ها، رستوران مناسبی برای غذاخوردن در سفر پیدا کنید.

  • در سفر خوب استراحت کنید

نداشتن خواب کافی و خستگی مفرط بدن شما را در برابر بیماری در سفر ضعیف می‌کند. لذت بردن از سفر با کمبود خواب و ضعف ممکن نیست؛ پس بهتر است در سفر خوب استراحت کنید.

بهتر است در سفر خوب استراحت کنید.

  • توالت‌های عمومی یکی از مکان‌های آلوده در سفر

توالت‌های عمومی یکی از مکان‌های بسیار آلوده هستند. تا جای ممکن تلاش کنید به دیوارها و یا روشویی دست نزنید و وسایل خود را روی آن قرار ندهید. اگر برایتان مقدور است چند دستمال‌کاغذی در کیف دستی خود داشته باشید و از آن‌ها استفاده کنید. برای پیشگیری از مریض شدن در سفر حتماً پیش از خروج از توالت دست خود را با آب و صابون بشویید.

برای پیشگیری از مریض شدن در سفر حتماً پیش از خروج از توالت دست خود را با آب و صابون بشویید.

  • مراکز درمانی نزدیک را شناسایی کنید

درنهایت ممکن است علی‌رغم رعایت همه‌ی موارد گفته‌شده، دچار علائم بیماری در سفر شوید. پس از رسیدن به هتل مراکز درمانی نزدیک را روی نقشه شناسایی کنید تا در صورت لزوم بتوانید خود را به مرکز درمانی برسانید.

 1398/12/11 | کد مطلب: 4694
برچسب‌ها: نکات سفر
شبنم قزلو

لیسانس معماری علاقمند به سفر، ادبیات، سینما، تاریخ و هنر  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
سروش
1398/12/15 12:49
ممنون اطلاعات خوبی دادین برای بیماری و مریضی تو سفر.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/12/17 10:16
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

رضا حسینی
1398/11/30 09:35
کلا باید برای سفر بنیه تون خوب باشه. شستن دست ها و خوردن آب تصفیه شده که از تمیز بودنش مطمئن هستین هم خیلی مهمه. آب آلوده هر بلایی سرتون میاره.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/11/30 09:50
دوست عزیز
سلام

در مورد استفاده از آب به نکته بسیارخوبی اشاره کردین.

با تشکر از پیام شما

متین جان
1398/11/20 16:06
چه جالب من نمی دونستم اون جیب پشت صندلی اینقدر می تونه آلوده باشه!!!! خیلی باحال بود.
پاسخ دهید...
هدی خان بیگی
1398/11/20 16:05
واقعا بعضی وقتا بی خوابی تو سفر آدمو مریض م یکنه. راس میگه
پاسخ دهید...
ناشناس
1398/11/19 13:26
خیلی مطلب خوبی بود، ممنون.
پاسخ دهید...
زهرا مرادی
1398/11/19 09:09
ممنون خیلی مطلب خوبی بود. توصیه های خوبی برای بیماری تو سفر داشت. من حتما استفاده می کنم.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/11/19 09:14
دوست عزیز
سلام

ممنون از شما که وقت گذاشتین و این مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.