تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

جنگل‌های آینالو

منطقه گردشگری آینالو در منطقه حفاظت شده ارسباران واقع در آذربایجان شرقی است. وجود گونه‌های گیاهی و جانوری خاص و اقلیم سرسبز و دلچسب این منطقه، آن را به یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر آذربایجان، سر ایران مبدل کرده است.

این منطقه سرسبز دارای جنگل‌های خاص ارسبارانی است. برخی از گیاه‌شناسان معتقند این ناحیه به علت وجود بعضی گونه‌های هیرکانی از جمله ممرز جز ناحیه رویشی هیرکانی است و بعضی دیگر به علت وجود گونه‌های خاص این منطقه از جمله زغال اخته با این نظر مخالف‌اند. این منطقه دارای اقلیمی معتدل و کوهستانی است، تابستان‌های مطبوع و زمستان‌های سرد و برف‌خیز از ویژگی‌های اینجاست.

از نظر پوشش جانوری نیز منطقه آینالو بسیار غنی است. در اینجا شوکا؛ کوچکترین گوزن ایرانی، سیاه گوش اوراسیایی و سیاه خروس قفقازی دیده می‌شوند. سیاه خروس قفقازی نام پرنده‌ای در معرض خطر است که تعداد آن در ایران کمتر از 200 عدد است. وجود این پرنده، پرنده‌نگران خارجی و داخلی زیادی را به سمت این منطقه و مناطق مجاور کشورهای همسایه شمال غربی ایران می‌کشاند. در زمان‌های قدیم، در جنگل‌های ارسباران «مرال» وجود داشته است که بعد از کوچک‌تر شدن جنگل‌ها، محل زیست آنها از میان رفته و این گونه در اینجا منقرض شده است. اما بعدها به تصمیم سازمان محیط زیست از مناطقی مانند جهان نما در گرگان که در آن مرال وجود داشته، مرال‌هایی به این جنگل‌ها منتقل شد و اکنون این منطقه زیستگاه این حیوان به حساب می‌آید.

مرال

آثار تاریخی این منطقه نیز به زندگی ارامنه‌ای که سال‌ها پیش در اینجا زندگی می‌کردند بازمی‌گردد چرا که سابقا این منطقه ارمنی نشین بوده است. نام «آینالو» از نام بنایی گرفته شده که توسط تاجر معروف ارمنی دوران قاجار به نام «طومانیاس» ساخته شده است. این بنا به خاطر سقف فلزی مانند خود آینه‌ای نور را منعکس می‌کرده است. از این رو آن را آئینه لو نامیده‌اند. در حال حاضر تنها دیوارهای این عمارت سالم مانده است. عمارت‌ها و کلیساهای دیگری نیز در جنگل‌های این منطقه وجود دارد.

در این منطقه افرادی با نام عاشیق زندگی می‌کنند که سازی با نام قپوز می‌زنند و به نوعی از جاذبه‌های این منطقه به حساب می‌آیند. مسیر رفتن به این منطقه‌ی سرسبز از کلیبر و عاشق‌لو است.

جنگل‌های آینالو

نمایی از جنگل آینالو1394/05/12 | کد مطلب: 2914
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
مهناز قاضی

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
نانی
1395/06/11 11:33
من خودم اصالتا تبریزی هستم ولی هنوز قسمت نشده برم اونجا اما تعریفش رو زیاد شنیدم من واقعا به آذری بودنم و به شهرم افتخار میکنم
پاسخ دهید...
ناشناس
1394/05/14 16:21
از بافت تاریخی اینجا هیچ حفاظتی می شه؟
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.