تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

دیدنی‌های تبریز: معرفی جاذبه‌های گردشگری تبریز

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی است. تبریز از دیرباز یکی از شهرهای مهم ایران بوده که آثار تاریخی بسیاری را در خود جای داده. دیدنی‌های تبریز سهم عمد‌ای در فرهنگ، هنر و تاریخ این مملکت دارند. از بازار تبریز گرفته تا روستای سنگی کندوان همگی جاذبه‌های گردشگری بی نظیری هستند که می‌توانید در سفر به تبریز دیدن آنها را تجربه کنید. تبریز در طول تاریخ ایران روی سیاست و فرهنگ این کشور تاثیر غیر قابل انکاری داشته برای یک نمونه می‌تونان به قیام ستارخان اشاره کرد. تبریز نه تنها برای شکوه حرکت‌های تاریخی و آثار دیدنی‌اش بلکه برای فرهنگ ناب مردمش و همین‌طور غذاهای تبریزی و شیرینی‌های تبریزی شهرت دارد. 

در ادامه مطلب مروری خواهیم کرد بر دیدنی‌های شهر تبریز، در سفر به تبریز کجا بریم برای تماشا؟ وبسایت تریپ ادوایزر، یکی از محبوب‌ترین وبسایت‌های حوزه گردشگری در دنیا، فهرست 10 تایی از بهترین دیدنی‌های تبریز منتشر کرده که می‌توانید در مطلب "دیدنی‌های تبریز: معرفی جاذبه‌های گردشگری تبریز" ببینید. 

تور تبریز

دیدنی‌های شهر تبریز کدام است؟ 

دیدنی‌های تبریز همانطور که اشاره شد آثار تاریخی و طبیعی است که ریشه در جغرافیای بی‌نظیر و فرهنگ ناب مردمان شهر تبریز دارد. بازار تبریز، بنای تاریخی است که اغلب در گشت‌های تور تبریز گنجانده شده از دیدنی‌های خاص این شهر است. مسجد آبی، شکوه معماری و عظمت ایرانی اسلامی در تبریز را به نمایش می‌گذارد و همین‌طور موزه معروف تبریز که مربوط به عصر آهن است یکی از چندین جاذبه گردشگری تبریز است که این روزها بشدت مورد استقبال گردشگران قرار گرفته. البته خانه مشروطیت، خانه امیر نظام (موزه قاجار) و برج ساعت تبریز از دیگر دیدنی‌های معروف تبریز هستند. 

معرفی دیدنی‌های تبریز:

 • بازار تبریز: بازار تبریز طبق اسناد تاریخی بدست آمده نخستین بازار سرپوشیده جهان است. بازار تبریز از دیدنی‌های تبریز است که در فهرست میراث جهانی یوسنکو ثبت شده است و گروه بازسازی این بازار تاریخی آن موفق شده جایزه آغاخان یکی از معتربرتین جوایز حوزه معماری را دریافت کند. بازار تبریز روزگاری محل داد و ستد بازرگانان بوده و در مسیر جاده ابریشم قرار داشته. طبق شواهد این بازار دروازه شهر تبریز در روزگار قدیم نیز به حساب می‌آمده. تیمچه مظفریه یکی از مشهورترین تیمچه‌های بازار تبریز است که در آن می‌توانید فرش دستبافت تبریز خریداری کنید. تیمچه کلاهدوزان هم معمولا در رده دوم محبوبیت بین تیمچه‌های بازار تبریز قرار دارد.

بازار تبریز طبق اسناد تاریخی بدست آمده نخستین بازار سرپوشیده جهان است.

 • روستای صخره‌ای کندوان: روستای سنگی یا صخره‌‌ای کندوان یکی از ارزشمندترین دیدنی‌های تبریز است که حدودا در 55کیلومتری شهر تبریز و در جنوب آن قرار گرفته. محبوبیت روستیا سنگی کندوان به خاطر وجود خانه‌های صخره‌ای است که می‌گویند قدمت آنها به بیش از 700 سال می‌رسد! مردم هنوز در اسن خانه‌های صخره‌ای زندگی ‌می‌کنند. در روستای کندوان می‌توانید در هتل صخره‌ای جذابی که در این منطقه قرار گرفته ساکن شوید. یک کافی شاپ جذاب و یک رستوران صخره‌ای هم دراین منطقه هست علاوه بر اینها شما می‌توانید کنفرانس خود را در تنها سالن کنفرانس سنگی دنیا برگزار کنید. هتل سنگی کندوان تجربه منحصربفردی از اقامت در میان خانه‌های سنگی کندوان را دارد.  

روستای سنگی یا صخره‌‌ای کندوان یکی از ارزشمندترین دیدنی‌های تبریز است که حدودا در 55کیلومتری شهر تبریز قرار گرفته

 • مسجد آبی تبریز: مسجد آبی تبریز در میان دیگر دیدنی‌های تبریز، یکی از مشهورترین مساجد تاریخی ایران است. در زبان آذری به مسجد کبود یا آبی تبریز، "گوی مسجدی" هم می‌گویند. کاشیکاری‌های کبود و آبی رنگ در سقف و اطراف این مسجد دلیل شهرت این مسجد به مسجد آبی شده است. کاشیکاری‌های جذاب و خطوط زیبای نستعلیق کار شده در مسجد زیبایی و ارزشمندی مسجد کبود تبریز را چندین برابر کرده است. بر اساس کتیبه سردر مسجد، تاریخ ساخت مسجد آبی تبریز به قرن پانزدهم می‌رسد. همچنین مسجد در حکومت ابومظفر جهانشاه قراقویونلو ساخته شده. در کنار مسجد آبی تبریز رستورانی به نام رستوران یاقوت قرار گرفته که بعد از بازدید از مسجد می‌توانید سری به آن بزنید. علاوه بر آن رستوران‌های دیگری هم اطراف این مسجد قرار دارد که برای استراحت و صرف غذا بعد از گشت دیدنی‌های تبریز می‌توانید به آنها سر بزنید. 

مسجد آبی تبریز در میان دیگر دیدنی‌های تبریز، یکی از مشهورترین مساجد تاریخی ایران است.

 • موزه آذربایجان، موزه عصر آهن تبریز: موزه آذربایجان در قلب شهر تبریز قرار گرفته. این موزه آیتم‌های  تاریخی اثرگذاری را به نمایش می‌گذارد که و تماشای حداقل به یک ساعت زمان نیاز دارد. سه تالار در این موزه وجود دارد و تاریخ اشیا و آثار موجود در موزه تبریز به عصر آهن برمی‌گردد. در موزه تبریز می‌توانید آثار هنری احد حسینی را ببینید که از مجسمه‌سازان برجسته تبریز بوده. 

موزه آذربایجان در قلب شهر تبریز قرار گرفته.

 • خانه امیرنظام گروسی در تبریز: خانه امیرنظام که از سال 1385 تبدیل به موزه شده است آثاری از دوره قاجار را برای بازدیدکنندگان به نمایش می‌گذارد. امیرنظام گروسی را بیشتر به خاطر نثر نمونه‌اش در زبان فارسی میشناسند. حسنعلی خان امیرنظام گروسی جزء معدود رجال خوشنام و درستکار و در عین حال پر نفوذ دوره قاجاریه به شمار می‌رود که 64 سال از عمر خویش را به طور مستمر در امورات مختلف سیاسی ـ نظامی و فرهنگی صرف خدمت به این سرزمین کرد. 

خانه امیرنظام که از سال 1385 تبدیل به موزه شده است.

 • مسجد جامع تبریز: مسجد جامع تبریز یکی از دیدنی‌‎های تبریز در کنار بازار تبریز است. معماری این مسجد جامع منحصر بفرد است. مسجد جامع تبریز در طول سالها در اثر زلزله آسیب‌های فراوانی دیده و بارها بازسازی شده تا به امروز رسیده است. معماری مسجد جامع تبریز المان‌هایی از معماری نوین و قدیمی را  در خود جای داده است. مناره‌های بلند این مسجد و کاشیکاری‌های جذاب آن از جمله مواردی است که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. 
 • خانه مشروطه تبریز: خانه مشروطه تبریز متعلق به مهدی کوزه‌کنانی از طرفداران مشروطه بوده. او خانه‌اش را در اختیار ستارخان و باقرخان گذاشته بود تا فعالیت‌های مرتبط با مشروطه و جلسات را در آن برگزار کنند.  بعد از اینکه محمدعلی شاه مجلس را به توپ بست و تبریز در محاصره 11 ماهه قرار گرفت، خانه مشروطه تبریز مرکز فرماندهی مجاهدین بود. راهی تبریز شوید و از روزهای مجاهدت مشروطه خواهان در خانه مشروطه تبریز بشنوید. این متن منتسب به احمد کسروی درباره مقاومت تاریخی ستارخان و مشروطه‌‎خواهان در کوی امیر خیز و همین خانه است: از ایران آذربایجان ماند، از آذربایجان تبریز، از تبریز کوی امیرخیز و از کوی امیرخیز یک کوچه که در آن ستارخان مقاومت می کرد، اما بعد، آن کوچه به کوی و آن کوی به شهر و شهر به ولایت و ولایت به کشور بدل شد.

خانه مشروطه تبریز متعلق به مهدی کوزه‌کنانی از طرفداران مشروطه بوده. او خانه‌اش را در اختیار ستارخان و باقرخان گذاشته بود

 • برج ساعت تبریز: برج ساعت تبریز یا همان ساختمان شهرداری تبریز یکی از دیدنی‌های معروف شهر تبریز است. در حال حاضر از این ساختمان برای شهرداری استفاده می‌شود. این ساختمان در سال 1934 به عنوان دفتر مرکزی شهرداری تبریز ساخته شد. اگرچه پس از جنگ جهانی دوم از برج ساعت به عنوان اداره دولتی برای حزب دمکرات آذربایجان استفاده شد. در حال حاضر بخشی از ساختمان تبدیل به موزه شده و در آن نقشه‌های قدیمی شهر تبریز نگهداری می‌شود. 

برج ساعت تبریز یا همان ساختمان شهرداری تبریز یکی از دیدنی‌های معروف شهر تبریز است.

 • ایل گلی پارک تبریز: ایل‌گولی تبریز یا شاه‌گولی تبریز را حتما در فهرست دیدنی‌های تبریز در سفر به تبریز بگذارید. بهترین مکان برای وقت گذراندن خانوادگی و قدم زدن در هوای خوش تبریز همین جاست. این پارک در جنوب شرقی شهر قرار دارد. در مرکز پارک یک دریاچه قرار دارد که قدمت آن به دوران قاجار برمی‌گردد. 

ایل‌گولی تبریز یا شاه‌گولی تبریز را حتما در فهرست دیدنی‌های تبریز در سفر به تبریز بگذارید.

 • مقبره‌الشعرا تبریز: زمان دقیق شکل‌گیری مقبره‌الشعرا هنوز مشخص نیست اما اولین بار حمدالله مستوفی در کتابش به آن اشاره کرده که حدود قرن چهاردهم است. حدود 400 نفر از شاعران، عارفان و مفاخر ایران و منطقه در مقبره‌الشعرا آرام گرفته‌اند. آخرین شاعری که در مکان آرمیده، استاد شهریار است که مقبره او با ارتفاع بلندش کاملا قابل تشخیص است. 


1401/08/07 | کد مطلب: 4777
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
فرزاد م
1401/08/25 14:01
فصل مناسب سفر به تبریز کی هست؟ توی زمستون جاهای دیدنی تبریز بازه؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/09/02 09:07
دوست عزیز
سلام

سفر به تبریز برای زمستان، سرد هست. اگر سرما برای‌تان قابل تحمل است می‌توانید شهرگردی تبریز را در زمستان انجام دهید. بهترین فصول سفر به تبریز بهار، تابستان یا اوایل پاییز است.

با تشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.