تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

تاثیر گرمای هوا بر خلق وخوی انسان‌ها

جالب است بدانید دمای بالای هوا اثرات منفی و مثبتی بر روح و روان انسان‌ها می‌گذارد. بر اساس تحقیقات بین‌المللی، دمای بالای هوا موجب می‌شود افراد تمرکز خود را از دست داده و زودتر از دیگر مواقع، خسته و پرخاشگر شوند. البته چند درجه دمای بالاتر به شرط نوشیدن کافی آب و پوشیدن لباس‌های مناسب، چندان تاثیری روی خلق وخوی ما نخواهند داشت. با ما همراه شوید تا رابطه گرما را با خلق و خوی انسان مورد بررسی قرار دهیم.

تور تهرانگردی

رابطه گرما با تصادف 

طبق آمارهای اخیر، دمای بالا احتمال خطر تصادف در خیابان‌ها را نیز افزایش می‌دهد. بر اساس این آمارها از هر هفت تصادف، یک تصادف در روزهای با دمای بالاتر از 25 درجه سلسیوس اتفاق می‌افتد که علت آن کم شدن تمرکز است. به گزارش پایگاه خبری آلمانی زبان ولت، مطالعات نشان می‌دهد که 47 درصد تصادفات در روزهای سرد کمتر از 15 درجه سلسیوس اتفاق می‌افتد؛ اما این رقم در روزهای خیلی گرم به 63 درصد می‌رسد. این تنها به خاطر عدم تمرکز نیست، بلکه رفتارهای پرخاشگرانه به خاطر هوای گرم در آن هم نقش دارد. 

دمای بالای هوا موجب می‌شود افراد تمرکز خود را از دست داده و زودتر از دیگر مواقع، خسته و پرخاشگر شوند.

تاثیر گرما بر عملکرد کاری 

گرما فقط در ترافیک و خیابان‌های شلوغ آزاردهنده نیست، دمای بالای هوا در محیط کار هم باعث کاهش بازدهی کارمندان و تمرکز فرد می‌شود. چرا که با افزایش تعریق، ضربان قلب بیشتر شده و احساس خستگی افزایش می‌یابد.

تاثیرات گرما بر بدن از زبان یک روانشناس 

دکتر علی اصغر اصغرنژاد، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره تاثیر دما و آب و هوا بر خلقیات به خبرنگار سلامت ایرنا گفته است:

به‌ طور کلی بدن انسان این ویژگی را دارد که در مقابل تغییرات بیرونی و درونی واکنش نشان دهد. به طور مثال کاهش آب در بدن موجب تشنگی و کاهش قند در بدن موجب گرسنگی می‌شود. هم‌چنین عوامل محیطی مانند گرما، سرما و آلودگی به طور قطع روی کارکردهای درونی بدن تاثیر خواهند داشت؛ مثلا اگر سرما از حد معینی بیشتر شود، آستانه تحمل فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. گرما دو نوع کارکرد منفی و مثبت روی بدن دارد؛ هر چه دما بالاتر باشد، تعریق نیز بیشتر خواهد بود؛ تعریق بیشتر موجب دفع آب و املاح بدن می‌شود و دفع املاح نیز وضعیت تعادل حیاتی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

تحقیقات نشان داده که دمای بالای هوا می‌تواند تاثیرات مثبت هم برای انسان داشته باشد. گرما احساس ترس، شک و تردید را کاهش داده و موجب افزایش خوش‌بینی در انسان می‌شود. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره اثرات مثبت گرما به روی انسان می‌گوید: گرما و بهتر است بگوییم نور آفتاب، تاثیر مثبتی در بهبودی خلق و خوی افراد دارد. کشورهایی مانند سوئد و نروژ که به خاطر زمستان‌های طولانی، کمتر از نور آفتاب بهره‌مند هستند با معضل افسردگی فصلی روبرو هستند. 

یکی از توصیه‌ها در گرما این است که باید آب زیادی نوشید.

گرما به تنهایی تاثیری روی رفتار ندارد 

به گفته‌ دکتر اصغرنژاد، هرچند محروم بودن از نور آفتاب موجب افسردگی می‌شود اما از سوی دیگر، گرمای شدید نیز موجب تغییرات بیوشیمی منفی در بدن خواهد شد. گرما به تنهایی تاثیری روی عملکرد روحی و روانی افراد ندارد بلکه اثر تجمعی مجموعه‌ای از عواملی مانند خسته بودن، منتظر ماندن در ترافیک، گرسنگی و مشکلات اداری موجب بروز واکنش‌های تند، عصبی و پرخاشگرانه در فرد می‌شود. 
گرما در تعامل با سایر استرس‌ها مانند استرس ناشی از بی‌خوابی می‌تواند آستانه تحمل فرد را برای پاسخگویی به عملکردها کاهش دهد. 

 گرمای شدید موجب تغییرات بیوشیمی منفی در بدن خواهد شد. 

چگونه از بروز رفتارهای تهاجمی ناشی از گرما جلوگیری کنیم؟ 

نکاتی برای مقابله با گرمازدگی بدانید. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران معتقد است؛ برای پیشگیری از بروز رفتارهای پرخاشگرایانه ناشی از گرما باید نسبت به جسم و ذهن خود و لحظه‌ای که بر ما حاکم است، هشیار باشیم. یکی از توصیه‌ها در گرما این است که باید آب زیادی نوشید. هنگام نشستن، عضلات بدن را شل کرده و آن‌ها در حالت استراحت قرار دهیم؛ هم‌چنین تنفس عمیق می‌تواند به ایجاد حس آرامش کمک کند. 
استرس، موسیقی متن زندگی انسان‌ها است. بنابراین باید آنها را کنترل کنیم. بررسی تاثیر وضعیت آب وهوا و دما بر خلق و خوی انسان‌ها در زمره روانشناسی محیطی قرار می‌گیرد. 

منبع: ایسنا

تور تبریز1398/02/04 | کد مطلب: 2948
برچسب‌ها: نکات سفر
مهناز قاضی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
عباس زاده
1394/05/25 12:32
شاید یکی از دلایل عصبانیت راننده تاکسی ها همین گرماست.
برای گرما زدگی چیکار باید کرد؟
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/05/25 13:54
به زودی مطلبی کامل درخصوص علل گرمازدگی، همچنین راهکارهایی برای پیشگیری و درمان گرمازدگی در همین وبسایت منتشر خواهد شد. دالاهو را دنبال کنید.