تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

راهنمای خرید کوله پشتی سفر

کوله پشتی برای افرادی که در سفر هستند خانه سیارشان است. خیلی مهم است که این خانه گنجایش وسایل مورد نیاز برای روزهای سفر را داشته باشد، دسترسی آن آسان باشد و حملش اذیت کننده نباشد. آیا می‌دانید یک کوله پشتی مناسب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و در بازار چه کوله‌هایی وجود دارد؟ اگر در جستجوی انتخاب کوله پشتی مناسب برای‌ سفرهای‌تان هستید و نیاز به راهنمایی دارید، این مطلب مانند یک دوست هنگام انتخاب کوله همراه‌تان خواهد بود.

تورهای ترکینگ

 

انواع کوله پشتی مسافرتی

اندازه کوله پشتی:

واحد اندازه‌گیری کوله‌ها لیتر است. شما می‌توانید بر اساس مدت زمان برنامه، فصل اجرای برنامه، حجم وسایل و تعداد روزهای سفرتان کوله پشتی با اندازه مناسب را انتخاب کنید. در برخی از کوله‌ها عدد لیتر به صورت رند و در برخی به صورت + 5 یا +10 و... مشخص می‌شود؛ این عدد + حجم مازاد کوله است که در بالای کوله قرار دارد. از کوله پشتی در برنامه‌های داخلی و تور خارجی می‌توانید کمک بگیرید.

1.کوله پشتی‌های 30 تا 50 لیتری:

این کوله‌ها اغلب مناسب سفرهای 1 تا 3 روزه هستند.

نمونه یک کوله 35 لیتری برای سفر یک تا سه روزه.

 

2.کوله پشتی‌های 50 تا 80 لیتری:

این کوله پشتی‌ها بر اساس منطقه، نوع و فصل سفر برای سفرهای 3 تا یک هفته‌ای مناسب هستند. این سایز کوله پشتی‌ها آنقدر کوچک نیستند که نشود وسایل ضروری را با آن حمل کرد و یا آنقدر هم بزرگ نیستند که حمل آن‌ها سخت باشد.

نمونه یک کوله 45 لیتری برای سفرهای چند روزه.

3.کوله پشتی‌های بالای 70 لیتر:

 • این کوله پشتی‌ها برای سفرهای بیشتر از یک هفته با شب‌مانی در طبیعت مناسب هستند.
 • هم‌چنین اگر سفرتان در فصل زمستان است یا نیاز به حمل آب، غذا و تجهیزات زیاد دارید در این صورت این کوله‌ها مناسب شما خواهد بود.
 • اگر با کودکان نیز سفر می‌کنید حجم این کوله‌ها برای شما مناسب است.

کوله‌هایی با پدهای کمری:

پدهای کمری نقش خیلی مهمی در راحتی کوله دارند. این پدهای کمری وزن کوله را از روی شونه‌های شما برمی‌دارند و به کمرتون منتقل می‌کنند. این نوع کوله‌ها برای پیمایش‌های طولانی مناسب خواهند بود.

پدهای کمری حمل کوله را برای‌تان راحتتر خواهند کرد.

کوله‌هایی با قاب داخلی:

برخی کوله‌ها داخل‌شان قابی دارند که باعث حفظ تعادل‌ می‌شوند. هم‌چنین از نامتوازن شدن خود کوله هم جلوگیری می‌کند. این نوع کوله وزن کوله را در کل بدن منتقل می‌کنند تا فقط روی شانه‌تان نباشد.

کوله‌هایی با قاب خارجی:

برخی کوله‌ها بیرون‌شان یک قاب خارجی دارند. این کوله‌ها بیشتر مناسب کسانی است که باید وسیله‌هایی را به بیرون از کوله‌شان وصل کنند. مثلا قایق‌سواران کایاک بادی، که مجبورند آن را به کوله‌شان وصل کنند. از دیگر ویژگی‌های این کوله تهویه مناسبش است.

کوله های بدون قاب:

این کوله‌ها به دلیل نداشتن هیچ قابی بسیار سبک هستند. به دلیل سبک بودن این کوله‌ها حمل آن‌ سرعت شما را در پیمایش‌‌ها بالا خواهد برد.

نمونه سه کوله بدون قاب، با قاب داخلی و قاب خارجی.

راه دسترسی به وسایل داخل کوله پشتی

 • کوله‌هایی با دسترسی از بالا:

این گونه کوله پشتی‌ها بیشتر برای کوهنوردی مناسب هستند و برای سفر شاید کمی کلافه‌تان کند. در طول کوهنوردی شما مدام نیاز به برداشتن وسایل ندارید و جمع و جور بودن کوله مهم خواهد بود. اما در طول سفر شما به وسایل مختلفی نیاز پیدا خواهید کرد و گاهی برای برداشتن یک وسیله از ته کوله مجبور خواهید شد کل کوله را به هم بریزید!

نمونه یک کوله که از بالا باز می‌شود.

 • کوله‌هایی با جای کیسه خواب:

مزیت این نوع کوله‌ها به نوع بالا این است که شب برای برداشتن کیسه خواب مجبور نیستید کل وسایل‌تان را بیرون بریزید.

کوله‌ای که جای کیسه خواب آن در انتهای کوله قرار دارد.

 • کوله‌های مسافرتی:

این نوع کوله‌ها زیپ سراسری دارند و زیپش مثل چمدان دورتادور کوله رو باز می‌کند. در این حالت شما می‌توانید بدون اینکه همه‌ وسایل داخل کوله را به هم بریزید، به چیزی که می‌خواهید دسترسی پیدا کنید.

نمونه کوله‌ای که به صورت چمدانی باز می‌شود.

جیب‌های کوله پشتی

یک کوله مناسب سفر کوله‌ای با جیب‌های زیاد است. هرگز کاربرد این جیب‌ها را دست کم نگیرید زیرا در طول سفر بسیار به کارتان خواهد آمد. کوله‌های فنی و کوهنوردی اغلب جیب کمتری دارند و برای سفرهای عادی مناسب نیستند.

روکش ضد آب کوله پشتی:

اکثر کوله‌ها معمولا روکش ضد آبی دارند که در زیپی کوچک در پایین کوله وجود دارد. این روکش را می‌توانید در مواقع بارانی روی کوله بکشید تا از خیس شدن آن جلوگیری کنید. این روکش‌ها اگر کثیف و خاکی شوند به مرور زمان اثر ضد آبی خود را از دست می‌دهند. از این رو پیشنهاد می‌کنیم یک روکش اضافه برای کوله‌تان تهیه کنید و برای مواقعی که می‌خواهید کوله‌تان را به بار تحویل دهید روی آن بکشید تا کوله‌تان کثیف و پاره نشود.

روکش ضد آب بر روی کوله پشتی‌ها.

ترفندهای انتخاب کوله پشتی:

 • در آخر خاطرتان باشد که همیشه می‌توان سبک سفر کرد. اگر به نظرتان این کار سخت است؛ مطلب « از چه کوله پشتی استفاده کنم؟» را بخوانید.
 • هرچه کوله‌تان را بزرگتر انتخاب کنید، بیشتر وسوسه می‌شوید آن را پر کنید؛ با انتخاب کوله کوچک‌تر می‌توانید خود را مجبور به برداشتن وسایل ضروری‌تر کنید.
 • هنگام خرید کوله پشتی به این توجه کنید که بیشتر سفرهای‌تان چند روزه و در چه فصولی است. به طور مثال اگر اکثر سفرها‌تان 3 تا 5 روزه یا در فصول گرم است نیازی به داشتن یک کوله 70 لیتری ندارید.
 • پیشنهاد می‌کنیم برای سفرهای طولانی به جای داشتن یک کوله بزرگ، یک کوله متوسط (مثلا 50 لیتری) و یک کوله یک روزه 15 تا 30 لیتری داشته باشید. کوله بزرگ را می‌توانید هنگام رفت و برگشت به قسمت بار تحویل دهید و در طول سفر هم در محل اقامت قرار دهید. کوله کوچک هم می‌توانید با خود در اتوبوس و هواپیما ببرید و در طول گشت‌های سفر هم از آن استفاده کنید.
 • اگر بهترین کوله پشتی را هم انتخاب کنید و آن رامتناسب با بدن‌تان تنظیم نکنید، شما را اذیت خواهد کرد. در این راستا مطلب «تنظیم صحیح کوله‌پشتی روی بدن کوهنورد» راهنمای شما خواهد بود.

 1400/04/06 | کد مطلب: 4486
برچسب‌ها: نکات سفر
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
سعید
1399/02/15 13:45
کسی میاد بریم کمپ بزنیم
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.