تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

روز بزرگداشت سعدی

تقریبا هیچ کسی نیست که با خواندن یا شنیدن ابیات سعدی روحش تازه نشود. حتی اگر پیوندی نیز با ادبیات نداشته باشید، شعرهای او آنقدر روان و از ته دل است که بر جان‌تان می‌نشیند. اول اردیبهشت روزی است برای بزرگداشت این استاد سخن. به بهانه این روز راجع به او در ادامه مطلب بیشتر بخوانید. بر خلاف آموخته‌های ما در دوران تحصیل، سعدی صرفا نویسنده و شاعر اندرزگو نیست، سعدی شاعری است که طریق عشق‌بازی را خوب می‌داند.
سعدی به دام عشق تو در پای‌بند ماند       قیدی نکرده‌ای که میسر شود گریز

زندگینامه سعدی

اسم او مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی بود و تخلصش «سعدی». شاعر و نویسندهٔ بزرگ قرن هفتم هجری قمری است.  طبق روایت‌های تاریخی احتمالاً بین سالهای ۶۰۰ تا ۶۱۵ هجری قمری به دنیا آمده است. جوان که بود در مدرسه نظامیه بغداد به تحصیل ادب و تفسیر و فقه و کلام و حکمت پرداخته است. بعد از آن هم  به شام و مراکش و حبشه و حجاز سفر کرد و پس از بازگشت به شیراز، به تألیف شاهکارهای خود دست زد. سعدی بسیار اهل سفر بود و به آسیای مرکزی، هندوستان، شام، مصر، عربستان، حبشه و مغرب سفر کرده است. او بین سالهای ۶۹۰ تا ۶۹۴ هجری در شیراز درگذشت و در همانجا به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی در شیراز.

آثار سعدی

سعدی در سال ۶۵۵ هجری قمری سعدی‌نامه یا بوستان را به نظم درآورد و در سال بعد (۶۵۶) گلستان را تألیف کرد. علاوه بر این موارد قصاید، غزلیات، قطعات، ترجیع بند، رباعیات و مقالات و قصاید عربی نیز دارد که همه را در کلیات او جمع کرده‌اند.

بیتی از غزل معروف سعدی:
بسیار سفر باید تا پخته شود خامی        صوفی نشود صافی تا درنکشد جامی

در روز بزرگداشت سعدی این کارهای ساده را امتحان کنید:

  1. به شیراز سفر کنید و سری به سعدیه بزنید.
  2. راجع به زندگی سعدی بیشتر بخوانید. دو کتاب از اقای محمدعلی کاتوزیان را به شما پیشنهاد می کنیم: کتاب سعدی شاعر عشق و زندگی و کتاب عاشقانه‌های سعدی
  3. سری به آثار مکتوب سعدی بزنید و سعی کنید شعری از او را حفظ کنید.

در تور های شیراز دالاهو می‌توانید از آرامگاه این استاد شعر و ادب دیدن کنید.1398/01/31 | کد مطلب: 4502
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.