تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

روز جهانی کتاب‌خوانی

کافیست لحظه‌ای جهان را بدون کتاب‌ها تصور کنیم! دنیا بدون تاریخ، تجارب گذشتگان و بی دیدن دنیایی فراتر از آنچه در آن هستیم، دنیایی تهی است. امرزوه با گسترش رسانه‌ها و فضاهای مجازی اهمیت کتاب‌ها بیش از پیش شده. رسانه‌ها و فضاهایی که گاهی ما را از عمق و حقیقت ماجرا دور می‌کنند. روز جهانی کتاب در واقع روزیست که اهمیت کتاب و فرهنگ کتابخوانی را یادآور شود. 

پیشینه روز جهانی کتاب‌خوانی

در سال 1995، یونسکو 23 آوریل (3 اردیبهشت) را روز جهانی کتاب و کتاب‌خوانی نام نهاد. روز کتاب‌خوانی ریشه در مراسمی دارد که هر ساله در کاتونیای اسپانیا برگزار می‌‌شد. در این روز خیابان‌های کاتونیا از کتاب و گل پر می‌‌شد و مردم به یکدیگر کتاب هدیه می‌‌‌دادند. همین موضوع سبب شد روز جهانی کتاب‌خوانی، نخستین بار توسط اتحادیه بین‌المللی ناشران و دولت اسپانیا به یونسکو پیشنهاد داده شود که از آن بسیار استقبال شد. جالب است بدانید در برخی از نوشته‌ها تاریخ تولد شکسپیر، نویسنده نامی جهان، را به 23 آوریل نسبت داده‌اند.

کتاب‌خوانی علاوه بر اینکه به رشد فرد و اجتماع کمک می‌کند، لذتی غیرقابل‌وصف دارد.

چرا روز جهانی کتاب‌خوانی؟

کتاب‌خوانی علاوه بر اینکه به رشد فرد و اجتماع کمک می‌کند، لذتی غیرقابل‌وصف دارد. انتخاب، تردید، ترس، خطر، عشق و غیره را هر فردی در زندگی تجربه‌ کرده. خواندن وصف این حالات از زبان کسانی که دیدی عمیق به زندگی دارند و بیدار شدن حس هم‌ذات‌پنداری لذتی بی‌مانند دارد. با کتاب می‌توان به احساسات نهفته و رژفای اندیشه نویسندگان راه یافت. هم‌چنین کتاب‌ها افق‌های جدید را به روی‌مان می‌گشایند و مذاهب، اخلاقیات و فرهنگ‌های مختلف را به تصویر می‌کشند. از دیگر فواید کتاب و کتاب‌خوانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هدفمند شدن زندگی
  • پاسخ به برخی سوالات درونی
  • بهبود شیوه زندگی
  • افزایش دایره لغات

اهمیت و تاثیر کتاب‌خوانی در زندگی بیش از هر چیزی است. با این فرهنگ کم‌هزینه می‌توان تغییرات چشمگیری برای بهبود زندگی ایجاد کرد. همین موضوع سبب شد روزی را به عنوان روز جهانی کتاب‌خوانی در نظر بگیرند. این روز بهانه‌ایست که اهمیت کتاب را به خود و دوستان‌مان یادآور شویم.

چطور روز جهانی کتاب‌خوانی را جشن بگیریم؟

مهم‌ترین فلسفه این روز یاد دادن فرهنگ کتاب‌خوانی به کودکان است. این روز در جهان، به شکل‌های مختلفی جشن گرفته می‌شود. برخی کشورها به افراد بن کتاب می‌دهند یا مثلا در بریتانیا کودکان لباس شخصیت‌های مورد علاقه‌شان را می‌پوشند. این روز که تقریبا در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود، روزی برای ارتباط خوانندگان با نویسندگان و تصویرگران است. فراموش نکنیم روز جهانی کتاب روزی برای یادآوری حقوق نویسنده نیز است. در این روز «حق امتیاز» و «کپی رایت» را جدی بگیریم و به کودکان‌مان در این مورد آموزش دهیم. 

در روز جهانی کتاب‌خوانی این چند کار ساده را امتحان کنید:

1. ساده‌ترین کاری که در این روز می‌توانیم انجام دهیم خواندن یک کتاب یا استفاده از تجربیات دوستان‌مان از کتاب‌خوانی است.

2. در مورد سرانه مطالعه در ایران و دیگر کشورها اطلاع کسب کنیم.

3. این روز را با هدیه دادن کتاب به دوستان‌مان جشن بگیریم.

4. در مورد ارزش کتاب و کتاب‌خوانی فکر کنیم.

5. در این روز سعی کنیم با چند نویسنده معاصر و آثار آن آشنا شویم.

6. به کودکان‌مان آموزش دهیم که کتاب را از روی لذت بخوانند و نه اجبار.

 1398/02/03 | کد مطلب: 4503
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.