تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

شیراز

46 رای شما هم امتیاز بدهید!

تجربه همسفران
شما می‌توانید 2,659 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 757 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

تورهای داخلی

تور شیراز کجاست؟

تور شیراز سفری به یک سرزمین رؤیایی غرق در تاریخ، عشق و عطر دل‌انگیز است. شیراز مرکز استان «فارس» که حافظ در وصف آن گفته «خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش!» حقیقتاً با تمام یادمان‌های باستانی و مردم گرمی همچون آفتاب تخت‌جمشید، وضعیتی بی‌مثال دارد که باید آن را دید.
شیراز شهر شعر، ادب، هنر و تاریخ است. آثار به‌جامانده در این شهر حاکی از این هستند که این شهر قدمت ۶۵۰۰ساله دارد که نکته‌ای قابل‌توجه است.
شیراز را در گذشته‌ها «تیرازیس» می‌نامیدند که از نام پسر سومین شاه جهان یعنی «طهمورث» برگرفته شده بوده و بعدها بر اساس تغییرات زبانی به شیراز مبدل شده است.
شهر شیراز در دوره‌های مختلف از لحاظ سیاسی اهمیت بسیاری داشته و چندین بار پایتخت سلسله‌های مختلفی همچون آل بویه، اتابکیان و صفویان بوده است. در دوران کریم‌خان زند این شهر روزهای پررونق و اوج خود را به عنوان پایتخت طی نموده و بسیاری از آثار تاریخی خود را از آن دوران به یادگار گرفته است.
شیراز شهری سه اقلیمی به شمار می‌رود که در ارتفاعات آب‌وهوای کوهستانی و در نقاط دیگر آب‌وهوای معتدل یا گرم و خشک دارد.
ساکنان اصلی استان شیراز از مردم پارسی‌تبارند که زبان آنها فارسی است و در کنار آنها عده قابل‌توجهی به زبان لری و بعد ترکی و عربی صحبت می‌کنند. این مردم دارای فرهنگ و رسم و رسومات بسیار جذابی هستند که آنها را از دیگر استان‌ها بسیار متفاوت می‌کند. مراسم «آب چله زنی» در مراسم عروسی شیراز و «عروسی درخت بهارنارنج» برای بار دادن درخت‌های کم محصول، از جمله این مراسم این شهر به شمار می‌روند.

مسیر تور شیراز

برای سفر با تور داخلی شیراز مسافران اگر بخواهند از ابتدای سفر با تور شیراز دالاهو باشند باید با اتوبوس راهی این شهر دل‌انگیز شوند. برخی از مسافران که امکان سفر به اتوبوس را ندارند می‌توانند با هواپیما یا قطار خود را به شیراز برسانند و از آنجا به دیگر مسافران تور داخلی شیراز دالاهو بپیوندند. اتوبوس‌های دالاهو همگی استاندارد و با صندلی‌های راحت هستند. ایمنی سفر برای ما بسیار مهم است و این نکته را درباره وسیله نقلیه هم رعایت خواهیم کرد. در طول مسیر فرصت‌های زیادی برای آشنایی با همسفران دارید. ما راه با هم درباره جاذبه‌ها صحب می‌کنیم. بازی‌های گروهی زیادی را در مسیر تجربه خواهید کرد و زمانی را هم برای سکوت و لذت بردن از جاده خواهید داشت.

بهترین فصل سفر به شیراز کی است؟

بهترین فصل سفر با تور داخلی شیراز، فصل بهار است. شیراز به‌خصوص در ماه اردیبهشت که عطر بهارنارنج از کوچه و پس‌کوچه‌هایش به مشام می‌رسد مکانی رؤیایی برای گشت‌وگذار خواهد بود. با شروع فصل تابستان هوا در این استان روبه گرمی و خشکی می‌رود و پاییز و زمستان‌های آن سرد هستند.

جاهای دیدنی شیراز کجاست؟

در شیراز جاهای دیدنی بسیاری وجود دارد که شاید به‌سختی بتوان از همه آنها نام برد. اگر بخواهیم تعدادی از این مکان‌های دیدنی را نام ببریم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

پاسارگاد شیراز

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی شیراز «پاسارگاد» است که مسافران تور داخلی حتماً باید به دیدن آن بروند. اگرچه پاسارگاد را با نام «مقبره کوروش» می‌شناسند؛ اما در این منطقه آثار تاریخی و بقایای باستانی دیگری همچون آرامگاه کمبوجیه، مجموعه کاخ‌های پاسارگاد، پل سنگی و... وجود دارند.

تخت‌جمشید

«تخت‌جمشید» در شهرستان مرودشت واقع شده و کمی با شهر شیراز فاصله دارد. این میراث جهانی با عظمت بناهای تاریخی خود تصویری از ایرانی را در مقابل چشمان مسافران تور داخلی ترسیم می‌کند که هیچگاه فراموش نخواهند کرد. نام تخت‌جمشید در واقع «پارسه» است؛ هرچند در گذشته آن را با نام‌های دیگری همچون «پرسپولیس»، «صد ستون»، «چهل‌منار» و «تخت حضرت سلیمان» نیز می‌شناختند.

نقش رستم

از دیگر جاذبه‌های تاریخی شیراز نقش رستم است که آرامگاه‌های پادشاهان هخامنشی و سنگ‌نگاره‌های دوران ساسانی را در دل خود جای داده است.

آرامگاه حافظ یا حافظیه

یکی دیگر از نمادهای شهر شیراز «حافظیه» است که قدم گذاشتن به آن حس آشنایی را در وجود مسافران تور داخلی ایجاد می‌کند. در این مکان گویی مسافران به مکانی آشنا به کنار فردی آشنا می‌روند. این بنا توسط معمار و باستان‌شناسی فرانسوی «آندره گدار» طراحی شده و دیدن آن یادآور شکوه و عظمت حافظ و اشعار او است.

آرامگاه سعدی شیرازی

این آرامگاه نیز با گنبد فیروزه‌ای رنگ خود لطافت شعرهای سعدی را یادآور می‌شود و جزو دیدنی‌های تور شیراز است.

ارگ کریم خان زند

این ارگ تاریخی پس از انتخاب شیراز به عنوان پایتخت، محل زندگی کریم‌خان زند بوده و شکوه دوران کهن کریم‌خان زند را یادآوری می‌کند.

نارنجستان قوام

این خانه پر از رنگ و نور، محل اسکان حاکم شیراز در دوره قاجاریه بوده و به دلیل درختان نارنج فراوانش «باغ نارنجستان» نامیده می‌شود.
از دیگر دیدنی‌های شیراز می‌توان به باغ ارم، باغ دلگشا، حمام وکیل، شاه‌چراغ و بازار وکیل اشاره کرد که دیدن آنها را نباید در تور داخلی شیراز از دست داد.

غذاهای محلی تور شیراز چیست؟

شیراز از نظر غذا و خوردنی‌ها نیز چیزی کم ندارد. یکی از غذاهای بسیار خوشمزه و اصیل این شهر «شیرازی پلو» است که ترکیبی از مرغ، بادمجان، برنج، زرشک و مخلفات دیگر است. «شکر پلو» از دیگر غذاهای خوش‌طعم و شیرین شیرازی است که معمولاً با قیمه خورده می‌شود و طعم آن را باید بچشید. «قورمه به»، «دو پیاز آلو»، کلم‌پلو شیرازی، «رب پلو» و... از دیگر طعم‌های لذیذی هستند که می‌توانید در تور داخلی شیراز امتحان‌شان کنید.

چه وسایلی برای تور شیراز برداریم؟

برای سفر با تور داخلی شیراز بهتر است حتماً یک کفش راحتی بسیار مناسب برای پیاده‌روی به همراه داشته باشید. داشتن لباس مناسب با توجه به زمان سفر و به همراه داشتن یک کیف کوله‌پشتی مناسب نیز توصیه می‌شود. لوازم شخصی، کارت شناسایی، کلاه نقاب‌دار، بالش‌گردنی و کرم ضدآفتاب از دیگر مواردی هستند که بهتر است با خود به همراه ببرید. اگر به‌فکر بردن یک کتاب خوب هستید که سفر شیراز بیشتر به دل‌تان بنشیند، شاید بردن کتاب «کریم‌خان زند» برای‌تان جالب باشد. در این سفر لباس‌های رنگارنگ را فراموش نکنید. چراکه شیراز پر از جاهای خوب برای عکاسی است.

سفر به شیراز برای چه کسانی مناسب است؟

افراد بالای هفت سال همگی امکان شرکت در تور شیراز را خواهند داشت. طول مسیر اتوبوس در رفت‌وبرگشت چیزی در حدود ۱۲ ساعت است که باید به این مورد توجه داشت. از طرفی در داخل شهر شیراز در روز اول 4 ساعت پیاده روی در مسیر بدون شیب و در روز دوم حدود ۳ ساعت پیاده‌روی در فضای شهری را باید در نظر گرفت. این تور برای عاشقان فرهنگ، شهرگردی و کسانی که دوست دارند زیر چتری از گل بنشینند و از زیبایی بهار لذت ببرند، عالی خواهد بود.

شهر شیراز را حداقل در چند روز بگردیم؟

اگر با تور شیراز دالاهو به این شهر سفر می‌کنید دو روز زمان برای دیدن مهم‌ترین آثار تاریخی این شهر کفایت می‌کند. با برنامه‌ریزی و مدیریت درست از تمام جاذبه‌های مهم این شهر در تور شیراز می‌توانید دیدن کنید و چیزی جا نمی‌ماند.

در سفر به شیراز کجا بمانیم؟

در شیراز، انواع هتل، مسافرخانه، هتل‌آپارتمان و اقامتگاه‌های بوم‌گردی متعددی برای مسافران تور داخلی وجود دارد. مسافران تور شیراز دالاهو در یک هتل ۴ ستاره اقامت خواهند داشت تا بر اساس فاکتورهای آژانس دالاهو اقامت راحتی را در طی سفر خود داشته باشند.

سوغات و صنایع‌دستی شیراز

سوغات و صنایع‌دستی شیراز همچون آثار تاریخی این استان بسیارند. از صنایع‌دستی این استان می‌توان به خاتم‌کاری، شیشه‌گری، جاجیم‌بافی، قلم‌زنی، گبه‌بافی، نمدمالی و موارد بسیار دیگر اشاره کرد که افراد می‌توانند برای خود و عزیزانشان از این شهر به یادگار بیاورند. علاوه بر این، مسقطی، کاک و دیگر شیرینی‌های شیرازی را هم نباید جا بگذارید. گلابریال بیدمشک و دیگر عرقیات شیراز هم شهرت بسیار دارند. اگر اهل شربت‌های ایرانی هستید، حتما این موارد را هم به سوغاتی‌ها اضافه کنید.

 

 

اروپاییان تخت جمشید را «تمدن پارسی» می‌نامند.

 

مراسم تاج‌گذاری پادشاهان را در نقش رستم ببینید.

 

نقش‌ها نماد تلاش انسان برای جاودانگی هستند.

 

مقبره کوروش مانند نگینی در پاسارگاد می‌درخشد.

 

ارگ کریم‌خانی در زمان پهلوی جایی برای زندانیان بود.

 

این مجموعه به دستور کریم خان زند در مرکز شهر ساخته شد.

 

سقف چوبی با نقش و نگار پرنده‌‌ها از ویژگی‌های خانه زینت‌الملوک است.

 

مهارلو دریاچه‌ای سرخ رنگ.

 

فضای سعدیه جایی برای عاشقی است.

 

آرامگاه حافظ را آندره گودا طراحی کرد.

 

آرامگاه خواجوی کرمانی در جوار دروازه قرآن است.

 

آرامگاه باباکوهی بر فراز کو‌های شمالی شیراز قرار دارد.

 

باغ ارم به عنوان باغ گیاه‌شناسی شیراز شناخته شده است.

 

یاغ عفیف‌آباد توسط ارتش خریداری شد و به عنوان موزه نظامی شناخته شد.

 

همه چیز در این باغ به طور قرینه چیده شده است.

 

آب رکن‌آباد از دل این باغ می‌گذرد.

 

باغی در دامنه کوهستان با هوای دل‌پذیر.

 

مسجدی صورتی که برای سحرخیزان هدیه‌ای از رنگین کمان دارد.

 

معماری این مسجد نزد هنر دوستان بسیار ارزشمند است.

کاشی کاری‌ها و شمعدانی‌های دور حوض زیبایی اش را چندبرابر می‌کند. 

نسخه انگلیسی تور شیراز: Shiraz Tour


بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
علی
1397/06/21 14:02
فقط یادتون باشه الان دیگه فصل بهارنارنج، اردیبهشت نیست! با توجه به گرم شدن هوا، معمولا اواسط فروردین دیگه بهارنارنج‌ها رو جمع می‌کنند
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوا دالاهو
1397/06/26 09:24
دوست عزیز، سلام
ممنون از توضیح شما.
با تشکر.

در حال حاضر تور شیراز نداریم اما اگر مشخصات تماست رو ثبت کنی، قول می‌دیم وقتی سفر جدید برنامه‌ریزی کردیم، قبل از همه بهت خبر بدیم.

نفر