تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

بازارهای شیراز: معرفی مراکز خرید شیراز

در سفر به شیراز سر زدن به بازارهای شیراز برای خرید سوغاتی یا تفریح می‌تواند در لیست برنامه سفرتان قرار گیرد. مراکز خرید شیراز فقط شامل پاساژها و مجتمع‌های تجاری غول‌پیکر مدرن نیست بلکه می‌توانید به مراکز خرید سنتی، بازارهای تاریخی شیراز با تاریخچه غنی در شیراز سری بزنید و علاوه بر لذت خرید کردن، از قدم زدن در بازارچه‌های تاریخی شیراز و تماشای معماری طاق‌ها و حجر‌ه‌‎هایش لذت ببرید. سعی داریم معروف‌ترین بازارهای شیراز را به شما معرفی کنیم تا اگر قصد سفر به شیراز دارید، این فهرست کارتان را برای تماشای بازارهای سنتی شیراز و مجتمع‌های تجاری آن آسان کند. 

تور شیراز

بازارهای شیراز

بازار وکیل از دیدنی‌های شهر شیراز است و معماری جذابی دارد؛ کمتر کسی است که بعد از تماشای طاق‌ها و حجره‌های بازار وکیل و قدم زدن در سرسرای این بازار به زیبایی آن اعتراف نکند.  استحکام بازار وکیل که در طول سال‌ها در شهر شیراز از گزند بلایای طبیعی بخصوص زلزله در امان بوده مدیون ستون‌های سنگی آن است. برای درک بهتر شکوه بازار وکیل شیراز سراغ تاریخچه بازار وکیل باید رفت. بیشتر آثار تاریخی و دیدنی شیراز امروزه برچسب حکومت زندیه را دارد؛ بازار وکیل هم از این قاعده جدا نیست. وقتی کریم خان زند هنگام بازدید از بازار قیصریه لار، فکر ساخت بازاری در شیراز به ذهنش می‌آید تا زمان ساخت بازار وکیل شیراز چیزی حدود 20 سال زمان می‌برد. بازار وکیل راسته‌های متعددی دارد که معمولا نام هر راسته در بازار برگرفته از تجارت و کسب وکار غالب در آن بخش بازار است. مثلا راسته بزازان یا راسته کلاهدوزان و حتی راسته صرافان. بازار وکیل از دو راهروی شرقی غربی و راهرویی شمالی و جنوبی تشکیل شده که به صورت متقاطع یکدیگر را قطع می‌کنند. محل تقاطع راهروهای بازار وکیل یک هشتی جذاب است که حتما نظرتان را جلب خواهد کرد پس سرتان را بالا بگیرید! چندین سال پیش بعد از تلاش‌هایی که برای بازسازی بازار انجام شد اسنادی تاریخی از معاملات و تجارت کسبه بازار وکیل کشف شد که مربوط به دوران قاجار بود. این اسناد کمک بسیاری کرد به درک بهتر شیوه‌های تجارت و کسب و کار در بازار وکیل در گذشته. در تور شیراز سری به بازار وکیل خواهیم بزنید. آدس بازار وکیل: بازار وکیل دارای ۵ در ورودی از خیابان‌های زند، لطفعلی خان زند و طالقانی است. ورودی اصلی بازار وکیل در خیابان زند و ضلع شرقی میدان شهرداری واقع شده است. ساعت بازدید از بازار وکیل: همه روزه از 9 صبح تا حدود 8 شب است. روزهای جمعه بازار وکیل تعطیل است و البته در تعطیلات رسمی معمولا بازار وکیل نیز تعطیل است. 

بازار وکیل از دیدنی‌های شهر شیراز است و معماری جذابی دارد.

 • سرای مشیر، بازار تاریخی شیراز:

سرای مشیر یکی از بهترین بازارهای شیراز برای خرید سوغات است بخصوص اگر برای سوغاتی تمایل داشته باشید یادگاری از صنایع دستی شیراز تهیه کنید. علاوه بر اینها سرای مشیر از جاذبه‌های گردشگری شیراز به حساب می‌آید. سرای مشیر به نام دگری چون سرای گلشن هم شهرت دارد و یکی از جذاب‌ترین بازارهای سنتی شیراز است. سرای مشیر حوالی بازار وکیل است پس می‌توانید بازدید همزمان از هر دو بار را در برنامه‌تان بگنجانید. آنچه که در سرای مشیر چشم هر مسافری را پر می‌کند کاشی‌کاری‌های رنگارنگ و جذاب و حجره‌هایی است که سر در آنها با ظرافت خاصی که دارد که چشم‌تان را مشغول نگه‌می‌دارد. بازار مشیر هشتی بزرگی است که در وسط آن حوض رنگی و دیدنی قرار گرفته و در اطراف می‌توانید مغازه‌ها را ببینید. بازار مشیر متعلق به عهد قاجار است که در دوران پهلوی دستور مرمت و بازسازی آن صادر شد و در سال 1347 در فهرست میراث ملی ایران قرار گرفت. از سرای مشیر می‌توانید صنایع دستی مانند کارهای نقره، خاتم‌کاری، ظروف منبت کاری شده، قلم زنی و... را  تهیه کنید. از آنجایی که سرای مشیر یا بازار مشیر در نزدیکی بازار وکیل قرار دارد برخی گردشگران این دو جاذبه گردشگری شیراز را با هم یکی می‌دانند در حالیکه دو مجموعه جدا از هم هستند.

سرای مشیر از جاذبه‌های گردشگری شیراز به حساب می‌آید.

 • بازار حاجی شیراز:

در میان بازارهای شیراز بازار حاجی شیراز تفریبا از همه قدیمی‌تر است. احتمالا زمان ساخت آن به دوره دیلمیان می‌رسد حدود 1000 سال پیش! چه کسی دستور ساخت بازار حاجی را داد؟ در پاسخ باید بگوییم یکی از وزیران شایسته قرن هشتم به نام قوام‌الدین حسن شیرازی که مولف کتاب شیرازنامه نیز هست. از زیبایی‌های بازار حاجی شیراز قرار گرفتن مغازه‌های فروش لباس‌های رنگی سنتی در کنار مغازه‌هایی است که پارچه‌های رنگی دارند. 

در میان بازارهای شیراز بازار حاجی شیراز تفریبا از همه قدیمی‌تر است.

 • بازار مسگرهای شیراز:

بازار مسگرهای شیراز از دیدنی‌های شیراز است. بازار مسگرهای شیراز نزدیک بازار مشیر است. برای تماشای بازارهای شیراز می‌توانید در کنار بازار مسگرها از تماشای بازار مشیر و بازار وکیل که نزدیک بهم هستند لذت ببرید. این بازار در زمان قاجاریه در اثر وقوع زلزله آسیب جدی دید اما در سال 1299 دوباره بازسازی شد. آنچه که بین تمام بازار مسگرها مشترک است صدای کوبیدن روی مس است و تماشای این لحظات جذاب را از دست ندهید. 

بازار مسگرهای شیراز از دیدنی‌های شیراز است.

مجتمع تجاری خلیج فارس:

در میان مراکز خرید و بازارهای مدرن شیراز به گفته اغلب گردشگران محتمع تجاری خلیج فارس حرف اول را می‌زند. ستون‌های غول‌پیکر ورودی مجتمع تجاری در نگاه اول شما را به یاد معماری جذاب و پر ابهت هخامنشی می‌اندازد. تنوع مغازه‌ها در مرکز تجاری خلیج فارس بسیار بالاست حدود 2500 مغازه خواهید دید که برندهای معتبر هم در میان آنها وجود دارد. در مجتمع تجاری خلیج فارس برندهایی مانند زارا، دفکتو، کوتون و... شعبه دارند. علاوه بر مغازه‌های متنوع داخل مرکز خرید می‌توانید از دیگر خدمات مجتمع تجاری هم استفاده کنید مانند شهربازی، فودکورت، سالن بیلیارد و بولینگ و.... آدرس مجتمع تجاری خلیج فارس: از بلوار چمران وارد بزرگ‌راه دکتر حسابی شوید. از زیرگذر گلستان خارج می‌‌شوید و در سوی دیگر اتوبان وارد مسیر مرکزخرید خواهید شد. این مجتمع تجاری دارای پارکینگ طبقاتی با گنجایش بسیار بالاست پس اگر با ماشین شخصی‌تان به شیراز سفر کردید نگران جای پارک برای بازدید از این مرکز خرید نباشید. 

در میان مراکز خرید و بازارهای مدرن شیراز به گفته اغلب گردشگران محتمع تجاری خلیج فارس حرف اول را می‌زند.

 • مرکز خرید زیتون شیراز: 

بازدید از مرکز خرید زیتون این حسن را دارد که نزدیک بازار بزرگ شیراز است و می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. مجتمع تجاری زیتون شیراز 12 طبقه است و در میان مراکز خرید شیراز یکی از بلندترین‌هاست. مغازه‌های مرکز خرید زیتون به اندازه مجتمع تجاری خلیج فارس زیاد نیست تعدادشان حدود 400 تاست. مرکز خرید زیتون خدمات رفاهی خوبی دارد مانند سینما سه بعدی، رستوران و کافی‌شاپ و....مجتمع تجاری زیتون فارس نزدیک ایستگاه مترو 15 خرداد است در  سه راه برق، خیابان ذوالانوار شرقی شیراز. 

مرکز خرید زیتون خدمات رفاهی خوبی دارد مانند سینما سه بعدی، رستوران و کافی‌شاپ

 • مرکزخرید آفتاب فارس:

به گفته برخی گردشگرهایی که به شیراز سفر داشتن مرکز خرید آفتاب فارس علی رغم اینکه بسیار بزرگ است، خیلی جذاب نیست. بخصوص مسافران شیراز که از شهرهای بزرگ راهی این شهر شده‌اند مرکز خرید آفتاب فارس چندان برایشان جذاب نبوده اما اگر در یکی از هتل‌های خیابان معالی‌آباد شیراز اقامت دارید دسترسی به مرکز خرید آفتاب فارس برای‌تان آسان است و می‌توانید برای خرید سوغاتی و گشت و گذار در آن وقت بگذرانید. این مجموعه هشت طبقه است اما فقط 3 طبقه آن تجاری است و بقیه آن اداری و پارکینگ است. 

اگر در یکی از هتل‌های خیابان معالی‌آباد شیراز اقامت دارید دسترسی به مرکز خرید آفتاب فارس برای‌تان آسان است

 

 • مجتمع تجاری نگین فارس:

آدرس این مرکز خرید در کوی وحدت معالی‌آباد، بلوار پرستار شهر شیراز و روبه‌روی بیمارستان بعثت است. مجتمع تجاری نگین فارس مرکز خریدی مدرن است و مانند تمام مراکز خرید امروزی مجهز به شهربازی، فودکورت و سینماست. در مجتمع تجاری نگین شیراز می‌توانید فروشگاه‌های عرضه عطر پیدا کنید البته مغازه‌های دیگری مانند پوشاک و طلا و جواهر هم در آن خواهید دید. 

مجتمع تجاری نگین فارس مرکز خریدی مدرن است

 • مرکز خرید سینا شیراز: 

مرکز خرید سینای شیراز در گروه مجتمع‎‌های تجاری امروزی قرار می‌گیرد البته قدیمی‌تر از بقیه مراکز خرید مدرن در شیراز به همین دلیل خبری از آن معماری چند طبقه نیست. برای گشت در مرکز خرید سینای شیراز باید به تمام گوشه و کنار آن سر بزنید و مغازه‌ها با پلکان‌های کوتاهی با هم در ارتباط هستند. برخی گردشگران که از این مرکز خرید از نزدیک دیدن کرده بودند می‌گویند قیمت‌های مرکز خرید سینا بالاست. 

 

 

 

 

 

 

 

 1401/09/20 | کد مطلب: 4788
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.