تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
اشتباهات شما در سفر کدامند؟

20 اشتباه در سفر

اشتباه در سفر اجتناب ناپذیر است. هیچ کدام از ما جهانگرد حرفه‌ای نیستیم و اکثر تجربیاتی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم حداقل یک بار برای هر کدام از ما پیش آمده است. اگر با اشتباهات پیش از سفر و در طول سفر آشنا شویم امکان تکرار آن‌ها در سفرهای بعدی به حداقل می‌رسد و خاطرات دلنشینی برایمان به جا می‌ماند. 

اشتباهات شما در سفر کدامند؟

1. چمدان بزرگ یا چند چمدان با خود می‌برید

در خانه که هستید برای کار، ورزش و مهمانی می‌توانید چند بار در روز لباستان را عوض کنید. ولی وقتی قرار باشد لباس‌های سفر خود را در یک چمدان جا کنید، دیگر جایی برای حفظ کلاس و فشن و مد نیست. لازم نیست برای هر موقعیتی لباس بیاورید. بنابر تحقیقات انجام شده، دو سوم مسافرین وقتی از سفر برمی‌گردند حداقل 6 لباس خود را اصلاً نپوشیده‌اند. برای هر روز از سفرتان نیاز به لباس نو ندارید. حداقل دو دست لباس برای کل سفر کافی است.

در سفر به اندازه نیازتان لباس و وسیله بردارید.

 

2. وقتی چیزی را می‌بینید که خوشتان می‌آید همان لحظه آن را نمی‌خرید

شما پیش خودتان فکر می‌کنید که می‌روید می‌گردید و دوباره به همان مغازه برخواهید گشت. شاید در این دوری که می‌زنید چیزهای ارزان‌تری با کیفیت بهتر پیدا کردید. ولی اینطور نمی‌شود. وقتی در سفر هستید و چیزی را می‌بینید که خیلی چشمتان را می‌گیرد حتماً آن را همانجا بخرید، وگرنه بقیه عمرتان هرگز آن را فراموش نمی‌کنید. آن را بخرید تا بعداً افسوس نخورید.

3. در سفر به خارج از کشور، برای سیم کارت و تلفن برنامه‌ریزی نمی‌کنید

چیزی که شما به آن "رومینگ بین‌المللی" می‌گویید برای اپراتور تلفن شما "سود سهامدار" محسوب می‌شود! یک هفته پیامک زدن از یک کشور به کشور دیگر نباید بیشتر از یک جراحی باز قلب برایتان هزینه بردارد! ولی این اتفاق برای اکثر مسافرین خارجی می‌افتد، زیرا آنها قبل از سفر برای این قضیه برنامه‌ریزی نمی‌کنند.

پیش از سفر برای سیم کارت و تلفن همراه خود در سفر برنامه‌ریزی کنید.

 

4. به هتل‌های "نزدیک به مرکز شهر" اعتماد می‌کنید

این عبارت "نزدیک به مرکز شهر" هزار و یک تفسیر و تعبیر دارد. وقتی هتلی در نزدیکی شهر پیدا می‌کنید و در پولتان صرفه جویی می‌کنید، در واقع آن پول را خرج حمل و نقل و کرایه تاکسی و... می‌کنید و این مورد یکی از گناهان کبیره مسافرت محسوب می‌شود!

5. سوار ماشین‌های "شاتل" فرودگاه می‌شوید

شما می‌خواهید پول کرایه تاکسی را در جیبتان بگذارید و سوار این ماشین‌ها می‌شوید. ولی در واقع اصلاً معلوم نیست که شما را اول پیاده کند یا آخر و همیشه به یاد داشته باشید که چیزی که در سفر از همه چیز مهم‌تر است وقت شماست. پس تاکسی بگیرید و به فکر صرفه‌جویی نباشید.

برای صرفه‌جویی در سفر سوار شاتل فرودگاهی نشوید و وقتتان را تلف نکنید.

6. در شامپوها را در کل مسیر محکم نکرده‌اید

شامپوهای کوچک اشانتیون و بطری‌های حالت دهنده مو شاید خیلی به درد بخور باشند، ولی تا وقتی که درب آنها در مسیر باز نشود و کل کیف یا چمدان شما را شامپویی نکند.

7. فکر می‌کنید می‌دانید بهترین زمان برای رزرو بلیت چه زمانی است

تحقیقات نشان داده اند که بهترین زمان برای خرید بلیت ارزان برای پروازهای داخلی 21 روز و برای پروازهای بین المللی 34 روز قبل از حرکت است. ولی در واقع ارزان‌ترین بلیت‌ها 49 روز قبل از پرواز باید خریده شوند. حتی بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که 80 روز قبل از پرواز باید بلیت را تهیه کرد.

8. سخت تلاش می‌کنید تا در خرید چانه بزنید

هرگز کام خود را با رودر رو شدن با یک بازار پر از فروشنده و مغازه دار گرسنه تلخ نکنید. بله می‌دانیم که چانه زنی یکی از اصل‌های خرید کردن است، ولی آیا واجب است که بخاطر مقدار کمی‌پول برای یک کیف دستی که قرار است ته کمدتان بماند، این قدر وقت تلف کنید؟ آن را بخرید و کورتیزول قلبتان را برای جایی نگه دارید که لازم است.

در سفر وقت خود را با چانه زدن تلف نکنید.

 

9. در فرودگاه پولتان را چنج نمی‌کنید

وقتی به سفرهای خارجی می‌روید، عقیده عموم مردم این است که فقط آماتورها در فرودگاه پول چنج می‌کنند، زیرا در شهر نرخ ارز خارجی بهتر است. ولی اغلب اینطور نیست و در اکثر فرودگاه‌ها از شما برای کمتر از 300 دلار کمیسیونی نمی‌گیرند. در ضمن برای پول چنج کردن در شهر باید حداقل یک ساعت بگردید و جای قابل قبولی را پیدا کنید و پولتان را چنج کنید. پس همیشه سعی کنید در فرودگاه پول چنج کنید و زحمت، ریسک و اتلاف وقت شهری را به جان نخرید.

(تجربه شخصی: قبل از سفر تحقیق کنید که کشوری که دارید میرید آیا مثل ایران چند نرخی هستش یا نه؟ به طور مثال در ازبکستان هم شبیه به ایران!!! دلار را توی فرودگاه 1/3 دست‌فروش‌های بیرون چنج می‌کنند)

بهتر است در فرودگاه پولتان را چنج کنید.

 

10. جهنم فرودگاه هیترو را دست کم می‌گیرید

صحبت از لندن که می‌شود، هرگز نباید این فرودگاه را دست کم گرفت. زیرا احتمالاً مجبور می‌شوید چندصد مایل راه بروید و در بخش بازرسی امنیتی و در صف‌های طولانی آن وقت تلف کنید.

 

11. دمپایی‌های ارزان می‌خرید

شما پیش خودتان فکر می‌کنید که "قراره فقط یه هفته اینارو بپوشم، اصلاً نمی‌خوام ببرمشون خونه، چرا باید در سفر دمپایی جنس خوب بخرم؟" جواب این سوال را وقتی می‌گیرید که دمپایی تان پاره می‌شود و در وسط گردش جنگلی هستید و باید از همانجا به هتل برگردید.

دمپایی مناسب در سفر از لوازم ضروری است.

12. از غذای خیابانی می‌ترسید

هیچ کس دوست ندارد در سفر مریض شود، ولی در سفر به کشورهایی همچون مکزیک و تایلند، اگر غذاهای خیابانی را امتحان نکنید انگار به این کشورها نرفته‌اید. محلی‌ها و فروشنده‌ها هم از غذای مسموم خوششان نمی‌آید. اگر برای غذایی صف بسته‌اند، می‌توانید به غذای آنجا مطمئن باشید. جملاتی مانند "محلی‌ها به این باکتری‌ها مصون هستند" را فراموش کنید.

غذای خیابانی بخش مهمی از سفر به برخی کشورهاست.

 

13. جزئیات رزرواسیون خود را پرینت نمی‌کنید

پیش خود می‌گویید این جزئیات را در گوشی تلفن و کامپیوترتان دارید، پس چرا باید زحمت پرینت گرفتن از نام و نشانی هتل را به خود بدهید؟ زیرا وقتی هواپیمای شما لندینگ می‌کند، به خصوص بعد از گذشتن از اقیانوس‌ها، ممکن است گوشی، کامپیوتر، تبلت یا وسایل دیگر شما فوراً با شبکه محلی کار نکنند. 

 

14. از کارت اعتباری برای گرفتن پول نقد استفاده می‌کنید

در بعضی کشورها، کمپانی‌های کارت اعتباری برای گرفتن پول نقد، نرخ تراکنش بالایی (بیش از 15 درصد) می‌گیرند. این تراکنش‌های خاص بیش از خریدهای دیگر هزینه برمی‌دارند. اگر بخواهید از دستگاه ATM ارز برداشت کنید، نرخ چنج آن بسیار بالاست.

در سفر اگر بخواهید از دستگاه ATM ارز برداشت کنید، نرخ چنج آن بسیار بالاست.

 

15. در روز اول یک سفر سه ماهه به آسیا، یک طبل می‌خرید

شاید این مورد با مورد شماره 2 در تضاد باشد، ولی قطعاً شما نمی‌خواهید در سفری طولانی به یک قاره دیگر برای خودتان غل و زنجیر و بار اضافی درست کنید. نه به این دلیل که همسفرهای خود را در طول مسیر با بار زیاد اذیت کنید، بلکه بدان دلیل که الف) شما هرگز چنین سازی نمی‌نوازید، ب) وقتی به خانه برمی‌گردید و به فروشگاه موسیقی محبوب خود می‌روید، نمونه‌های مشابه آن را در آنجا می‌یابید.

 

16. به کتابچه‌ها و بروشورهای راهنما زیادی اعتماد می‌کنید

اعتماد کامل و برنامه‌ریزی فقط از روی کتابچه‌های راهنما برای سفر درست مثل برنامه‌ریزی برای ایستادن در صف بانک به مدت یک هفته است. این کتابچه‌ها خیلی خوب هستند و همیشه از آنها استفاده می‌کنیم، ولی بهتر است هر روز از یکی دو پیشنهاد هزاران مسافری که در اینترنت نظر گذاشته‌اند هم استفاده کنیم.

تنها به بروشورها و کتابچه‌های سفر اکتفا نکنید.

17. بیمه‌نامه کامل نمی‌خرید

اگر برایتان پیش بیاید که مجبور شوید از بیمه‌نامه‌ای که تهیه کرده‌اید استفاده کنید، بهتر است این بیمه نامه کامل باشد. فقط بدین دلیل که در کشوری هستید که نوشابه آن ارزان است، دلیل نمی‌شود که بهداشت و درمان آن هم ارزان باشد. شاید این بیمه‌نامه در صورت خراب شدن دوچرخه شما در جاده‌ای در یک جزیره بهشتی، برایتان بلیت هواپیما تهیه کند که به خانه برگردید، ولی قطعاً هزینه 5000 دلاری بخیه و پانسمان و سه روز بستری شدن در بیمارستان بین‌المللی را پرداخت نخواهد کرد.

 

18. بیش از حد عکس‌برداری می‌کنید

وسواس و حس اجبار شما به مستندسازی هر منظره، مجسمه و... باعث می‌شود که حس و حال آن لحظه را خراب کنید و تجربه سفر را فقط از دریچه دوربین ببینید. هرچند که امروزه گرفتن عکس با یک کلیک انگشت شما صورت می‌گیرد، ولی قبل از آنکه متوجه شوید در گوشی تلفن یا دوربین شما 300 عکس از ساختمان‌ها قدیمی، غروب‌های محو و بشقاب‌های غذا پر می‌شود. به شما تبریک می‌گوییم، سفرتان حالا با عکس‌های کم کیفیت در یک دستگاه دیجیتال تعریف می‌شود و به شما اطمینان می‌دهیم که بعداً حتی 20 دقیقه هم صرف نگاه کردن به آنها نمی‌کنید.

منظر دیدنی سفر را تنها از دریچه دوربین خود نبینید.

 

19. قبل از عزیمت لازمه‌های ویزای خود را چک نمی‌کنید

وقتی روز عزیمت می‌رسد و در کانتر بلیت، شما را رد می‌کنند، کابوس عمرتان را تجربه می‌کنید، زیرا نمی‌دانستید که برای سفر به یک کشور خاص به ویزا نیاز دارید. پس همیشه قبل از سفر، چک کنید ببینید که آن کشور به ویزا نیاز دارد یا خیر.
این مورد رو زیاد جدی نگیرید هموطنان عزیز! شما تقریبا برای عزیمت به هر کشوری!!!! نیاز به ویزا دارید.

 

20. می‌خواهید برلین را دو روزه بگردید

برلین کلان شهری است که حتی از نیویورک سیتی هم بزرگتر است و همانطور که تازه واردین به آن متوجه می‌شوند، پر از مکان‌های دیدنی و مکان‌هایی برای غذا خوردن، خرید کردن و گم شدن است!

 

برلین شهری بزرگ با جاذبه‌های دیدنی فراوان است.1398/12/12 | کد مطلب: 1181
برچسب‌ها: نکات سفر
علی شجاعی


  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ارام
1393/11/14 17:15
شما را به خدا اين چرندياتو تحويل مردم بيچاره ندين
پاسخ دهید...
زهره هزارپیشه
1393/09/19 13:15
در جایی دیگری از مجموعه مطالبی که گذاشته بودید عنوان کرده بودید که در فرودگاه پولمان را چنج نکنیم ولی اینجا خلاف آن را عنوان کرده اید.
پاسخ دهید...
محمد
1393/04/06 21:40
بسیار مفید بود. ممنون
پاسخ دهید...
abbasi
1392/06/06 14:22
بی نهایت از راهنمایی های جامع و مفیدتان ممنون هستم.
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.