تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

راهنمای سفر به سوباتان

سوباتان ییلاق بسیار خوش آب و هوا و خوش منظره در 22 کیلومتری لیسار تالش است. سوباتان در استان گیلان و پر از چشم‌اندازهای طبیعی کم نظیر است. از آنجایی که سراسر این منطقه را گیاه گلپر پوشانده و گلپر در زبان محلی مردمان سوباتان به معنی "سو" است و بوتو به معنی روییدن کم‌کم این محل به سوباتان شهرت یافته. اما چطور به سوباتان برویم؟ فصل مناسب سفر به سوباتان چه زمانی است؟ برای تماشای گلهای فراموشم نکن می‌توانید به سوباتان سفر کنید. آیا امکان سفر به سوباتان در زمستان وجود دارد؟ راهنمای سفر سوباتان درباره ییلاق سوباتان است و هر آنچه که برای سفر به این ییلاق زیبا نیاز دارید تا بدانید از اقامت در سوباتان گرفته تا آب و هوای سوباتان و جاذبه‌های طبیعی ییلاق سوباتان مانند دریاچه نئور و بسیاری دیدنی‌های دیگر.

تور ترکمن صحرا

کافی است راه ارتفاعات گیلان رادرپیش بگیرید تا به نقاطی ازایران برسید که گویی تکه هایی جداشده از بهشت اند. ایران کشوری است که یکی از انواع اجتماعات قدیمی و باستانی‌اش عشایر و زندگی ایلی آنهاست. این مردمان که دامدار هستند، براساس تغییر آب و هوا و گرما و سرمای آن با تمامی وسایل زندگی خود به مناطق مناسب چرا کوچ می کنند. عشایر در فصلهای گرم سال به مناطقی موسوم به ییلاق سفر می کنند. این مناطق اغلب در نقاط سردسیر واقع است که دراین ایام می تواند خوراک دام عشایر را فراهم کند. دیدن نوع زندگی این مردمان و عبور از میان سبزه زارهای وسیع برای اغلب ما جذابیت خاصی دارد. بسیاری از توریستهای کشورهای دیگر نیز در این فصول با هدف دیدن این نحوه کهن زندگی به ایران سفر میکنند.

روز اول این کباب چنجه لعنتی!
حرکت به سمت گیلان و رشت. اگر ساکن تهران هستید می توانید از جاده تهران - رشت سفر خود را آغاز کنید و از رشت به سمت غرب و آستارا ادامه مسیر دهید. پس از عبور از رضوانشهر به اسالم و تالش خواهید رسید. بهتراست سفر را صبح خیلی خیلی زود شروع کنید. از اسالم جاده ای در میان جنگلهای سبز به سمت خلخال کشیده شده است. در این جاده منطقه ای به نام پیرسون وجود دارد که محل مناسبی برای استراحت است. در حین گذر از این جاده کم کم شاهد تغیر اقلیم و پوشش گیاهی خواهید شد و از منطقه ای جنگلی وارد دشت و مرتع می شوید. این تغییر بر اثر افزایش ارتفاع و شرایط آب و هوایی ست. از خلخال جاده اردبیل را پیش می گیریم. اگر صبح خیلی زود حرکت کرده باشید، در این جاده وقت نهار است که بهترین انتخاب کباب خواهد بود. به قول خودمان، کباب چنجه. این جاده پر است از غذاخوری های محلی که گوشت تازه را جلوی چشم شما جدا کرده و به سیخ می کشند و لابه لای آن تکه های چربی می گذارند که باعث تردی کباب شود. غذایی که تا مدتها مزه آن را فراموش نخواهید کرد...
پس از حدود 45 دقیقه از دوراهی بودآلالو به سمت دریاچه نئور می روید و بعد از گذر از جاده ای مارپیچ، ناگهان دریاچه ای زیبا و وسیع در مقابل خود می بینید! ارتفاع این دریاچه 2700 متر است شب را می توانید با چادر زدن در کنار دریاچه سپری کنید. مناطق خاصی برای کمپینگ فراهم شده است. یک سرویس بهداشتی عمومی هم آنجا هست که پیشنهاد می کنیم حتی نزدیکش هم نشوید! و گرنه با آن بو و منظره ای که در انتظار شماست، حتما لذت زیبایی دریاچه را فراموش خواهید کرد... برای اقامت در کنار دریاچه، لباس گرم فراموش نشود؛ چون شبهای نئور بسیارسرد است.

روز دوم: راهپیمایی در آفتاب و باران
امروز پس از صرف صبحانه قرار است مسیر نئور به سوباتان را پیاده روی کنیم. طول این مسیر حدود 17 کیلومتر است و با توان جسمی متوسط حدود 6 تا 9 ساعت طول خواهد کشید. فراموش نکنید،این مسیر را حتما با بلدهای محلی طی کنید که می توانید تعدادی از آنها را از طریق اینترنت هم پیدا کنید. برای این پیاده روی به لباس گرم و خنک نیاز خواهید داشت و باید منتظر برخورد با آفتاب، تگرگ، باران و مه باشید. نهاری سبک هم با خود داشته باشید. اینجا همان جایی است که عشایر تالش و شاه سون را خواهید دید. برای شناخت این دو گروه، بهتر است بدانید که عشایر تالش گوسفندان سپید و عشایر شاه سون گوسفندان قهوه ای رنگ دارند. در طول این پیاده روی، از میان دشت های پوشیده از گل های وحشی عبور خواهید کرد. قله سبلان دقیقاً پشت سر شماست و مسیر پر است از چشمه های پر آب. در این فصل هنوز برف ها کاملاً آب نشده و می توانید برف بازی هم بکنید! بیشترین ارتفاعی که در این روز از آن عبور می کنید، 3400 متر خواهد بود. بعد از ظهر به روستای زیبای سوباتان خواهید رسید. شب را می توانید در یکی از خانه های محلی سپری کنید. اهالی این روستا به جز چند خانوار، فقط در فصل های گرم اینجا ساکن اند و زمستان ها این روستا تقریبا خالی از سکنه است.

روز سوم: تماشای خزر
امروز را می توانید با صبحانه ای محلی آغاز کنید. پنیر محلی منطقه بسیار خوشمزه است. پس از آن می توانید گشتی در بازار بزنید و سپس چند ساعتی را در اطراف روستا بگردید. اگر هوا صاف باشد از آن ارتفاع می توانید حاشیه دریای خزر را ببینید. برای برگشت از سوباتان جاده ای تا تالش در میان جنگل های انبوه کشیده شده. ناهار را در تالش صرف کنید و سپس به سمت رشت و تهران باز گردید.
مطمئناً تا هفته ها با یادآوری آن مناظر بهشتی و ریه های سرشار از هوای پاک کوهستان، آلودگی و شلوغی تهران را آنچنان متوجه نخواهید شد.

مرتفع ترین ییلاق البرز
حتماً اکثر شما نام منطقه تالش را شنیده اید. در ارتفاعات این منطقه، روستایی به نام «سوباتان» وجود دارد که مرتفع ترین روستا و ییلاق منطقه است. سوباتان به معنی محلی که آب در آن فرو می رود است. در این فصل این منطقه پر از گل های وحشی است و زمین یکپارچه سبز و قرمز و زرد و بنفش است.

دریاچه نئور
برای سفر به سوباتان چند راه وجود دارد. اما اگر بخواهید در مسیر حرکت عشایر را ملاقات کنید، یکی از مسیرهای مناسب، نئور به سوباتان خواهد بود. این سفر به برنامه ای سه روزه نیاز دارد.
منبع:نشریه زندگی ایده آل - ش 43

سامانه میخک1391/04/10 | کد مطلب: 30
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
ناشناس
1399/12/17 01:33
ایران یعنی بهشت
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/12/17 11:17
دوست عزیز
سلام

بله واقعا ایران زیباست. ممنون که وقت گذاشتیم و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.