تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

راهنمای سفر به سوباتان

سوباتان ییلاق بسیار خوش آب و هوا و خوش منظره در 22 کیلومتری لیسار تالش است. سوباتان در استان گیلان و پر از چشم‌اندازهای طبیعی کم نظیر است. از آنجایی که سراسر این منطقه را گیاه گلپر پوشانده و گلپر در زبان محلی مردمان سوباتان به معنی "سو" است و بوتو به معنی روییدن کم‌کم این محل به سوباتان شهرت یافته. اما چطور به سوباتان برویم؟ فصل مناسب سفر به سوباتان چه زمانی است؟ برای تماشای گلهای فراموشم نکن می‌توانید به سوباتان سفر کنید. آیا امکان سفر به سوباتان در زمستان وجود دارد؟ راهنمای سفر سوباتان درباره ییلاق سوباتان است و هر آنچه که برای سفر به این ییلاق زیبا نیاز دارید تا بدانید از اقامت در سوباتان گرفته تا آب و هوای سوباتان و جاذبه‌های طبیعی ییلاق سوباتان مانند دریاچه نئور و بسیاری دیدنی‌های دیگر.

کافی است راه ارتفاعات گیلان رادرپیش بگیرید تا به نقاطی از ایران برسید که گویی تکه‌هایی جداشده از بهشت‌اند. ایران کشوری است که یکی از انواع اجتماعات قدیمی و باستانی‌اش عشایر و زندگی ایلی آنهاست. این مردمان که دامدار هستند، براساس تغییر آب و هوا و گرما و سرمای آن با تمامی وسایل زندگی خود به مناطق مناسب چرا کوچ می کنند. عشایر در فصول گرم سال به مناطقی موسوم به ییلاق سفر می‌کنند. این مناطق اغلب در نقاط سردسیر واقع است که دراین ایام می تواند خوراک دام عشایر را فراهم کند. دیدن نوع زندگی این مردمان و عبور از میان سبزه زارهای وسیع برای اغلب ما جذابیت خاصی دارد. بسیاری از توریست‌های کشورهای دیگر نیز در این فصول با هدف دیدن این نحوه کهن زندگی به ایران سفر می‌کنند.

 

تورهای داخلی

 

از نئور تا سوباتان و پیاده‌روی در مسیر مه‌آلود

سوباتان کجاست؟ 

حتماً اکثر شما نام منطقه تالش را شنیده اید. در ارتفاعات تالش، روستایی به نام «سوباتان» وجود دارد که مرتفع ترین روستا و ییلاق منطقه است. سوباتان در 22 کیلومتری لیسار در تالش و در استان گیلان است. سوباتان که در زبان تالشی به آن سووتون هم می‌گویند در شمال غرب شهرستان تالش واقع شده است. سوباتان در منطقه‌ای جغرافیایی واقع شده که حتی در فصول گرم سال آب و هوای بسیار خنکی دارد. ییلاق سوباتان در بهار و تابستان یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری برای دوست داران طبیعت‌گردی است. ییلاق سوباتان در فصول گرم سال پوشیده از چمن، گل‌های فراموشم نکن است. سوباتان به معنی محلی که آب در آن فرو می رود است. در این فصل این منطقه پر از گل های وحشی است و زمین یکپارچه سبز و قرمز و زرد و بنفش است. اسب‌ها و دام‌های محلی‌ها در چراگاه‌های اطراف مشغول هستند و چشم‌انداز بینظیری را می‌توانید ببینید. سوباتان، روستایی که در آن خبری از دکل برق و آنتن‌های موبایل و آلودگی صوتی نیست. 

دشت اطراف دریاچه نئور مملو از گل‌های فراموشم نکن

چگونه به سوباتان برویم؟

برای سفر به سوباتان از تهران به طرف گیلان و رشت حرکت می‌کنیم. اگر ساکن تهران هستید می توانید از جاده تهران - رشت سفر خود را آغاز کنید و از رشت به سمت غرب و آستارا ادامه مسیر دهید. پس از عبور از رضوانشهر به اسالم و تالش خواهید رسید. بهتراست سفر را صبح خیلی خیلی زود شروع کنید. از اسالم جاده ای در میان جنگلهای سبز به سمت خلخال کشیده شده است. در این جاده منطقه ای به نام پیرسون وجود دارد که محل مناسبی برای استراحت است. در حین گذر از این جاده کم کم شاهد تغیر اقلیم و پوشش گیاهی خواهید شد و از منطقه ای جنگلی وارد دشت و مرتع می شوید. این تغییر بر اثر افزایش ارتفاع و شرایط آب و هوایی ست. از خلخال جاده اردبیل را پیش می گیریم. اگر صبح خیلی زود حرکت کرده باشید، در این جاده وقت نهار است. پس از حدود 45 دقیقه از دوراهی بودآلالو به سمت دریاچه نئور می روید و بعد از گذر از جاده ای مارپیچ، ناگهان دریاچه ای زیبا و وسیع در مقابل خود می بینید! ارتفاع این دریاچه 2700 متر است شب را می توانید با چادر زدن در کنار دریاچه سپری کنید. مناطق خاصی برای کمپینگ در طبیعت  فراهم شده است. یک سرویس بهداشتی عمومی هم آنجا هست که پیشنهاد می کنیم حتی نزدیکش هم نشوید! و گرنه با آن بو و منظره ای که در انتظار شماست، حتما لذت زیبایی دریاچه را فراموش خواهید کرد... برای اقامت در کنار دریاچه، لباس گرم فراموش نشود؛ چون شبهای نئور بسیارسرد است. بعد از استراحت در کنار دریاچه می‌توانید تا سوباتان پیاده‌روی (کوهپیمایی) کنید. طول این مسیر حدود 17 کیلومتر است و با توان جسمی متوسط حدود 6 تا 9 ساعت طول خواهد کشید. فراموش نکنید،این مسیر را حتما با بلدهای محلی طی کنید. 

از دریاچه نئور تا سوباتان در این مسیر رویایی حرکت خواهید کرد

عکس های ییلاق سوباتان

عکس‌های ییلاق سوباتان را برای‌تان گلچین کردیم تا بتوانید قبل از سفر به سوباتان سفری مجازی به سوباتان داشته باشید. 

ییلاق زیبای سوباتان در فصل بهار و دشت پر از شقایق‌ها

 

عکس ییلاق سوباتان در فصل بهار وقتی که چمنزار سرسبز است و پوشیده از گل

 

پیمایش مسیر نئور تا سوباتان

 

در مسیر راهپیمایی نئور تا سوباتان می‌توانید از تماشای این مناظر لذت ببرید

 

مناظر بکر ییلاق سوباتان شما را شگفت زده خواهد کرد

فصل مناسب سفر به سوباتان چه زمانی است؟

کوهپیمایی در مسیر دریاچه نئور تا سوباتان بسیار پرطرفدار است و گردشگران بسیاری برای رسیدن زمان مناسب سفر سوباتان و این کوهپیمایی لحظه شماری می‌کنند. فصل مناسب سفر به ییلاق سوباتان بهار تابستان است. اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم اواسط بهار یعنی از هفته سوم اردیبهشت بهترین زمان سفر به سوباتان آغاز می‌شود. برای تماشای دشت‌های وسیع و پز گل حتما در فصل بهار به سوباتان سفر کنید. اما سوباتان نه تنها در بهار بلکه در تابستان و حتی زمستان مقصد گردشگری بسیاری از طبیعت‌گردهاست. البته در زمستان پیمایش مسیر کوهپیمایی از دریاچه نئور تا ییلاق سوباتان دشوار است و مسیر برفی و یخ زده است اما زیبایی، بکر بودن منطقه و چشم انداز همراه با مه و فضای ابری ارتفاعات سوباتان هر گردشگری را برای سفر به آن در تمام فصول سال وسوسه می‌کند. 

 

 1400/02/30 | کد مطلب: 30
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
وحید
1402/02/07 14:04
سلامآیا در مسیر خانه یا کلبه برای اجاره هست که مجبور نباشیم چادر و کیسه خواب ببریم؟ در سفر اسالم به خلخال ، روستایی ها به صورت روتین به گردشگران اتاق اجاره می دادن و نیاز به وسایل کمپینگ نبود.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/02/09 11:18
دوست عزیز
سلام

ما برای تورهای گروهی کلبه های روستایی را اجاره می کنیم و در جریان نیستیم که به صورت انفرادی هم این کلبه ها به مسافران اجاره داده می شود یا در زمانی که شما می‌خواهید سفر کنید، کلبه خالی وجود دارد یا خیر.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1402/01/24 08:14
سوباتان بهشت ایران هست
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/02/06 14:42
دوست عزیز
سلام

ممنون که مطلب را مطالعه کرده و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

الهام خواجه
1401/05/18 11:01
سلام ممنون از توضیحاتتوناز دریاچه تا سوباتان پاترول برای اجاره هست؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/05/20 09:08
دوست عزیز
سلام

در تورهای ما معمولا پیاده روی از دریاچه تا ییلاق را خواهیم داشت. در صورت تمایل می توانید به لینک تورهای ما مراجعه کنید.

با تشکر از پیام شما

مریم
1401/01/25 09:22
سوباتان الان سرده؟ برای اردیبهشت میپرسم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/02/18 09:55
دوست عزیز
سلام

سوباتان در اریبهشت سرد است و توصیه می شود برای پیمایش یا شب مانی لباس گرم همراه داشته باشید.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1400/04/02 13:25
آیا میتوان با خودروی ال90به سوباتان رفت
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/04/05 11:09
دوست عزیز
سلام

امکانش هست اما خرابی جلوبندی ماشین وجود دارد.

با تشکر از پیام شما

مجید
1400/03/06 00:29
سلاماولا تشکر میکنمدوما یه سوال داشتم، از نئور تا سوباتان مسیری هست که بشه با ماشین سواری ازش عبور کرد..؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/03/08 11:48
دوست عزیز
سلام

بله امکانش هست اما در تورهای ما خیر. تور ما بصورت پیمایش هست.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1399/12/17 01:33
ایران یعنی بهشت
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/12/17 11:17
دوست عزیز
سلام

بله واقعا ایران زیباست. ممنون که وقت گذاشتیم و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

علی طباطبایی
1400/03/07 13:48
آفرین،چقدر کوتاه و خوب نوشتید
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.