تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

لباس گرم مناسب سفر چیست؟

لباس‌هایی که در طول سفر و حرکت استفاده می‌شوند، جزو وسایل اولیه ضروری سفر هستند که شامل جوراب‌های داخلی و خارجی، کفش، لباس‌ زیر، شلوار، بلوز یا ژاکت پولار، کلاه، دستکش و غیره می‌شوند. اصطلاح «لباس گرم اضافی» اشاره به لایه‌های بیشتری برای گرم نگه‌داشتن فرد در ساعت‌هایی که بی‌حرکت و یا مجبور به شب‌مانی شده است، دارد. 

لباس‌های اضافی باید متناسب هر فصل انتخاب شوند. یک‌ لایه اضافی لباس‌ زیر می‌تواند، گرمای با ارزشی برای شما تولید کند و در عین حال وزن زیادی هم به کوله‌پشتی اضافه نکند. هم‌چنین عاقلانه است که یک کلاه اضافی هم با خود داشته باشید، چراکه این وسایل، گرمای بیشتری در مقایسه با دیگر لباس‌ها تولید می‌کنند. 

لباس گرم مسافرتی

چرا در روزهای گرم سفر نیز به لباس گرم نیازمندیم؟

دلیل اول: در اکثر برنامه‌های طبیعت‌گردی، بعد از فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی و جنگل‌پیمایی، تعرق بدن شما بالا رفته و در صورت توقف برای استراحت، با وزیدن نسیمی ملایم حتی در روزهای آفتابی، احساس سرما به شما دست می‌دهد و ممکن است باعث سرماخوردگی شود. 

دلیل دوم: به دلیل پایدار نبودن هوا در طبیعت و تغییر شرایط آب‌وهوا و کم شدن دما (به خصوص در ارتفاعات) وجود یک دست لباس گرم اضافه حتی در تابستان ضروری است. بارها مشاهده شده است که در شرایط هوای بسیار آفتابی که حتی پیش‌بینی وضع هوا هم آفتابی بوده، تغییر ناگهانی هوا به وجود آمده و در این شرایط وجود یک لباس پلار یا گرتکس سبک در کوله یک‌روزه ضروری است. به همین جهت توصیه می‌شود حتماً در کوله یک‌روزه یک لباس اضافه همراه داشته باشید.

قانون لایه‌ها: قانون لایه‌ها بســیار ســاده است؛ این قانون به ما می‌آموزد بهتر اســت به‌جای یک‌ لایه ســنگین از لایه‌های متعدد و سبک برای پوشاندن بدن استفاده کنیم. پوشیدن چند لایه لباس سبک، بهتر می‌تواند بــه تنظیم کــردن دمای بدن کمک کنــد زیرا برای گرم‌تر شدن لایه‌ای اضافه و برای خنک‌تر شدن، لایه‌هایی را کم می‌کنیم. لباس‌های از جنس پشم، نخ و پر همگی عایق‌های خوبی هستند.

لایه‌لایه بودن لباس‌ها چگونه باعث محافظت بدن می‌شود؟

لایه‌های بالایی (خارجی) برای عدم نفوذ قطره‌های بــاران هســتند و پایین‌ترین لایــه (نزدیک‌ترین به پوســت) رطوبت را دفع می‌کند. لایه‌های میانی هم بــدن و گرمــای آن را حفظ می‌کنند. لازم به ذکر اســت که هیچ‌وقت زیاد لباس نپوشــید. عرق بدن نیز می‌تواند مانند باران بدن شما را خیس کند و با یک تغییر ناگهانی دمای خارجی، شــما در معرض پایین آمــدن درجه حرارت بــدن (هایپوترمی) قرار می‌گیرید. پوشیدن لایه‌لایه‌ای لباس به شما کمک می‌کند تا دمای بدن خود را کنترل کنید.

در سفر لایه لایه لباس بپوشید.

لباس مناسبِ فعالیت‌های یک یا چندروزه در زمستان (باحمل کوله ‏پشتی)

ممکن است شرایط آب‌وهوا، شما را در یک فعالیت یک یا چندروزه در کوهستان و طبیعت، با پیشامدهای غیرقابل پیش‌‏بینی و متغیر از قبیل باد، باران و کاهش دما در ارتفاع غافلگیر کند؛ بنابراین بهتر است قدری محتاط‌تر عمل کنیم و برای هر شرایطی آماده باشیم. پیشنهاد ما استفاده از یک سیستم سه لایه است: لایه اول همانند فعالیت نیمروزی می‌‏تواند یک بلوز آستین‌بلند یقه زیپ‌دار از پشم مرینوس یا الیاف مصنوعی باشد. به علاوه، یک‌ لایه میانی نسبتاً گرم با وزن مناسب که با یک بالاپوش سبک ضدباد و آب کامل می‌‏شود. برای اطمینان بهتر است یک کلاه گرم هم همراه داشته باشید.

انتخاب لباس برای سفر در زمستان باید محتاط‌تر انجام شود.

لباس هوای گرم، لباس مناسب سفر:

در هوای گرم، بســیار ضروری است که بدن را در خنک‌ترین حالت ممکن نگه دارید تا از گرمازدگی جلوگیــری کنید. تابش مســتقیم آفتاب بر بدن به مدت طولانی باعث آفتاب‌سوختگی، آفتاب‌زدگی و کم آب شــدن بدن می‌شود و غده‌های عرقی پوست برانگیختــه و دردناک می‌شوند و دیگر نمی‌توانند عرق را به‌خوبی دفع و تبخیر کنند. برای چنین هوایــی پارچه‌هایی را انتخاب کنید که بدن شــما به‌خوبی در زیر آن‌ها بتواند تنفس کند. تنها در این صورت بدن خنک می‌ماند و بدن شما از نور مستقیم آفتاب محافظت می‌شود. آب بنوشید و همیشه کلاه لبه‌دار به سر داشته باشید.

لباس هوای سرد، لباس مناسب سفر:

 در هوای ســرد بایــد توجه خاصی بــه لایه‌های لباس‌های خود داشــته باشــید. از یک‌ لایه زیرین بســیار سبک اســتفاده کنید که فقط رطوبت بدن شما را جذب کند. لایه‌های متعدد عایق و گرم را روی لایه زیرین بپوشید و در آخرین لایه، پوشاک‌تان بادگیر و ضدآب باشــد. نکته مهــم در این لباس‌ها آن اســت که وقتی دما تغییر می‌کند، بتوانید تعداد لایه‌ها را تغییر دهید. در مطلب «در سفر چه لباسی بپوشم؟» بیشتر بخوانید. 

 

در مطالب زیر، در مورد دیگر لوازم سفر بخوانید:

 

تورهای ترکینگ1397/12/18 | کد مطلب: 2508
برچسب‌ها: نکات سفر

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.