تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

 10 سوغات پرطرفدار ایران برای گردشگران خارجی

هر گوشه از ایران صنایع دستی و خوراکی‌های منحصر به فردی دارد که تبدیل به سوغاتی‌های کشورمان شده‌اند. به نظرتان کدام  یک از صنایع دستی و خوراکی‌ها در بین گردشگران خارجی محبوب است؟  تا حالا برای‌تان پیش آمده به جایی سفر کنید و برای خرید سوغاتی گیج شوید و نتوانید انتخاب کنید؟ خواندن این لیست که معرفی سوغاتی‌های محبوب ایران در بین گردشگران خارجی است، راهنمای‌تان خواهد بود.

 

تورهای داخلی

1.بافته‌های داری

بافته‌های داری ایران مثل فرش، گلیم، گبه، جاجیم و... در بین گردشگران خارجی بسیار محبوب و شهرت فرش‌ و قالی ایرانی جهانی است. وجود طرح‌های ظریف و رنگ‌های متنوع یکی از دلایل محبوبیت این هنر در بین سوغاتی‌های ایران شده. اغلب گردشگران قطعه کوچکی از این فرش‌، گلیم گبه یا جاجیم را به عنوان یادگار به کشور خود می‌برند. دربازارهای تهران، کاشان، تبریز، اصفهان و شیراز می‌توانید راز زیبایی آن‌ها را کشف کنید.

شهرت فرش‌ و قالی ایرانی جهانی است.

2. پارچه‌های سنتی ایران

در مناطق مختلف ایران پارچه‌های  متنوعی وجود دارند که برخی از آنها با چاپ و برخی با رودوزی‌های مختلف تزئین شده‌اند. پارچه‌هایی مثل ترمه، قلمکار، پارچه های پته دوزی شده و... از معروف‌ترین آن‌ها هستند.

پارچه قلمکار اصفهان در بین گردشگران خارجی بسیار محبوب است.

3.گیوه

یکی از صنایع دستی قدیمی ایران گیوه است. گیوه، پاپوشی سنتی در ایران محسوب می‌شود که در مناطق مختلفی از ایران می‌توانیم آن ها را پیدا کنیم. معروف‌ترین گیوه نیز بیشتر در مناطق کوهستانی کوه های زاگرس از جمله کرمانشاه مشاهده می‌شود. این کفش‌ها یک کفه چرمی دارند و رویه آن پشمی است. این کفش‌ها در بین گردشگران خارجی نیز محبوب شده و برخی آن را به عنوان شی تزئینی می‌خرند.

گیوه، پاپوشی سنتی در ایران محسوب می‌شود که در مناطق مختلفی از ایران می‌توانیم آن ها را پیدا کنیم.

4. خاتم کاری

تماشای هنر خاتم کاری هر گردشگری را مجذوب خود خواهد کرد. هنرمندان خاتم کار، از ترکیب چوب، فلز و استخوان  آثاری همچون جعبه جواهرات، قاب عکس، تخته نرد و... خلق می‌کنند. این آثار از سوغاتی‌های محبوب در بین گردشگران خارجی است. میدان نقش جهان اصفهان و بازار وکیل جای مناسبی برای خرید این هنر هستند.

تماشای هنر خاتم کاری هر گردشگری را مجذوب خود خواهد کرد.

5. میناکاری

در سفر به اصفهان حتما این ظروف آبی دلربا را دیده‌اید. مینا کاری یکی از معروف ترین سوغاتی های ایران است که در بازار نقش جهان اصفهان انواع آن یافت می‌شود. آثار مینا کاری در واقع ظروف مسی هستند که روی سطح‌شان با نقوش ریز پرندگان یا گل های مینیاتوری غالبا به رنگ آبی تزئین شده. این آثار معمولا به شکل گلدان‌، بشقاب، جام و.. به فروش می‌رسند. میناکاری یکی دیگر از سوغاتی‌های پر طرفدار ایرانی بین گردشگران خارجی است.

مینا کاری یکی از معروف ترین سوغاتی های ایران است که در بازار نقش جهان اصفهان انواع آن یافت می‌شود.

6. سفال

سفال گری در ایران قدمتی دیرینه دارد. همین موضوع باعث شده تا ظروف سفالی برای گردشگران خارجی جذاب باشد و آن‌ها را به عنوان سوغات تهیه کنند. سفال‌های شهرهایی مثل لالجین همدان، میبد و نطنز از معروف‌ترین شهرها برای خرید سفال هستند.

سفال گری در ایران قدمتی دیرینه دارد.

7. فیروزه

اگر در بازارهای سنتی ایران راه بروید، یکی از چیزهایی که جذب آن‌ها خواهید شد سنگ‌های گران‌بها و نیمه قیمتی است. در میان تمام سنگهای ایران، فیروزه در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد. یکی دیگر از چیزهایی که دل گردشگران خارجی را می‌رباید، این سنگ آبی دلرباست. شما می‌توانید جواهرات سنگی آماده را پیدا کنید یا سنگ‌های خام را خریداری کنید و از آنها بخواهید جواهرات را همانطور که می‌خواهید برای‌تان درست کنند. شهر نیشابور به دلیل داشتن معادن، مکان مناسبی برای خرید فیروزه است.

در میان تمام سنگ‌های ایران، فیروزه در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد.

8. آجیل

در میان سوغاتی‌های خوردنی ایران، مغزهایی مثل پسته، بادام، گردو و... در میان گردشگران خارجی بسیار پرطرفدار است. پسته‌های کرمان، دامغان و سبزوار در کشورمان معروف هستند.

مغزهایی مثل پسته، بادام، گردو و... در میان گردشگران خارجی بسیار پرطرفدار است.

9. زعفران

زعفران، که آن را با نام طلای سرخ نیز می‌شناسند از معروف ترین و گران‌قیمت‌ترین سوغاتی های ایران و ادویه‌های جهان است. زعفران ایران ارزش و کیفیت خوبی در میان زعفران سایر کشورها دارد. زعفران شهرهای استان خراسان در ایران معروف است و تبدیل به یکی از سوغاتی‌های اصیل در بین گردشگران خارجی شده است.

زعفران، که آن را با نام طلای سرخ نیز می‌شناسند از معروف ترین و گران‌قیمت‌ترین سوغاتی های ایران و ادویه‌های جهان است.

10. گز و سوهان

از دیگر خوراکی‌های پر طرفدار در بین گردشگران خارجی که آن‌ها را به عنوان سوغات به کشورهای خود می‌برند گز و سوهان اصفهان و قم است.

گز و سوهان از سوغاتی‌های محبوب بین گردشگران خارجی است.

اگر تمایل دارید با سوغات‌های بیشتری از ایران آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را بخوانید:

1. 9 سوغاتی معروف تبریز

2. صنایع دستی و سوغاتی‌های لرستان

3. بهترین سوغاتی‌های همدان

4. 9 سوغاتی قشم را بشناسیم

5. 11 پیشنهاد خرید سوغاتی از کرمان

6. 5 سوغاتی معروف دزفول

 1398/08/18 | کد مطلب: 4505
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.