تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

راهنمای کامل نقشه ترکیه

نقشه کشور ترکیه در دنیا به شکل مستطیلی در غربی‌ترین نقطه آسیا و شرقی‌ترین نقطه اروپا دیده می‌شود. قبل از سفر به ترکیه بهتر است برای یک بار هم که شده نگاهی به نقشه ترکیه به زبان فارسی بیندازیم و با موقعیت جغرافیایی این کشور آشنا شویم. کشور ترکیه با قرارگیری ببین دو قاره اروپا و آسیا و اینکه پل بین دو قاره است، ویژگی استراتژیکی دارد. قسمت اروپایی این کشور در بخش تراکیا (Thrace) قاره اروپا قرار دارد؛ این قسمت از اروپا بین یونان، بلغارستان و ترکیه مشترک است. به قسمت آسیایی ترکیه آناتولی گویند. در نقشه ترکیه بخش آسیایی سمت غرب ترکیه است. نقشه ترکیه را از ابعاد مختلفی می‌توان مورد بررسی قرار داد: از نظر جغرافیا، تنوع زیستی، استان‌، مناطق و غیره. در ادامه بیشتر بخوانید. 

تور قونیه، کاپادوکیا و آنکارا

 

تور ترکیه

 

شرح نقشه ترکیه

برای شرح واضح نقشه ترکیه، این کشور را به 7 منطقه تقسیم کرده و به شرح هرکدام پرداخته‌ایم.

منطقه شمال غربی ترکیه؛ منطقه مرمره روی نقشه کجاست؟

ناحیه شمال غربی ترکیه در دو قاره آسیا و اروپا واقع شده و منطقه مرمره نام دارد. این منطقه با یونان، دریای سیاه و دریای اژه همسایه است. منطقه مرمره بی‌شک یکی از مهم‌ترین مناظق ترکیه به شمار می‌رود که شهرهای مهمی مثل استانبول را در خود جای داده. 6 استان ادیرنه، استانبول، قرقلرایلی، کوکائلی، تکیرداغ و یالوا به طور کامل در منطقه مرمره واقع شده‌اند و بخش‌هایی از دیگر استان‌ها در این منطقه دیده می‌شود.

نقشه ترکیه

منطقه دریای سیاه ترکیه در نقشه

این منطقه در امتداد دریای سیاه منطقه‌ای کوهستانی است. مهم‌ترین شهر منطقه دریای سیاه ترابزون نام دارد. 12 استان به طور کامل و بخش‌هایی از چند استان دیگر در این منطقه دیده می‌شوند. 

منطقه اژه ترکیه

منطقه اژه با داشتن شهری مثل افسوس یکی از باستانی‌ترین مناطق ترکیه به شمار می‌رود. سالانه گردشگران بی‌شماری برای بازدید از آثار تاریخی یونان باستان راهی منطقه اژه ترکیه می‌شوند. از دیگر شهرهای مهم این منطقه می‌توان به میلتوس و بدروم اشاره کرد. استان‌های ازمیر، مانیسا، اوشاق، آیدین به طور کامل در منطقه اژه واقع شده‌اند.

منطقه مدیترانه ترکیه در نقشه ترکیه

منطقه مدیترانه ترکیه در واقع منطقه‌ای کوهستانی است که ساحل مدیترانه را از فلات آناتولی جدا می‌کند. آنچه بیشتر از هر چیز این منطقه را در میان گردشگران پرطرفدار کرده، سواحل رویایی آن است. سالانه گردشگران بی‌شماری راهی سواحل زیبای آنالیا و آنتالیا در این منطقه می‌شوند. استان‌های مشهور آنتالیا و مرسین به طور کامل در این منطقه واقع شده‌اند و بخشی از استان‌های معروف دیگری مثل دنیزلی، تور قونیه و... در این منطقه دیده می‌شوند. 

سواحل آنتالیا هر ساله میزبان گردشگران است.

آناتولی مرکزی ترکیه

این منطقه در واقع منطقه مرکزی ترکیه است. دلایل متعددی برای اهمیت این منطقه می‌توان بر شمرد؛ پایتخت ترکیه یعنی آنکارا در منطقه آناتولی مرکزی واقع شده و شهرهای دیدنی‌هایی مثل قونیه، قیصری و تور کاپادوکیا سالانه گردشگران بی شماری را راهی این منطقه می‌کند. استانهای مهم دیگری که کل یا بخشی از آن در آناتولی مرکزی واقع شده است.

آناتولی جنوب شرقی آناتولی

آناتولی جنوب شرقی به کردستان ترکیه مشهور است. در این منطقه دو اثر ثبت جهانی به نام‌های نمرود داغی و گوبکلی تپه واقع شده. بخشی از تمدن بین‌النهرین را در منطقه جنوب شرقی آناتولی می‌توان دید. از جمله مهم‌ترین استان‌های این منطقه می‌توان به ماردین، شانلی اورفه و غیره اشاره کرد.

منطقه آناتولی شرقی

شرقی‌ترین بخش ترکیه منطقه آناتولی شرقی نام دارد. این منطقه فاصله چندانی با مرزهای ایران ندارد. شهر و دریاچه وان در منطقه آناتولی شرقی، در میان گردشگران بسیار پرطرفدار است. مردم این منطقه بیشتر به کار دامداری و کشاورزی مشغولند. علاوه بر دریاچه وان در این منطقه دانشگاه و تفریحات زمستانی ارزروم در منطقه آناتولی شرقی پرطرفدار است. 

اطلاعات کلی کشور ترکیه

ترکیه مساحتی دو برابر آلمان دارد اما تقریبا یک سوم ایران است. جمعیت کشور ترکیه 82 میلیون نفر است. ترکیه شهرهای کوچک و بزرگ بسیاری در خود جای داده است. نام بزرگترین شهر کشور ترکیه حتما به گوش‌تان خورده است: استانبول. پایتخت ترکیه، یعنی آنکارا، دومین شهر بزرگ این کشور است. زبان‌های ملی این کشور ترکی، کردی و عربی و زبان رسمی آن ترکی است. 

استانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه است.

 آنکارا، دومین شهر بزرگ و پایتخت ترکیه است.

 

نواحی و استان‌های کشور ترکیه

ترکیه از 7 ناحیه و 81 استان تشکیل شده است. هم‌چنین ترکیه را از نظر جهات جغرافیایی می‌توان به 4 منطقه تقسیم کرد. منطقه شمالی آن کارادنیز، منطقه جنوبی اش آنادولو، منطقه شرقی و مرکزی آن نیز مرمره و منطقه غربی آن آک دنیز نامیده می‌شود.

همسایگان کشور ترکیه روی نقشه

موقعیت جغرافیایی ترکیه و راه داشتن به آب‌های آزاد باعث شده این کشور در همسایگی با کشورهای متعددی قرار بگیرد. خاک ترکیه را 4 دریا احاطه کرده‌اند. دریای سیاه، مرمره، اژه و مدیترانه. از جمله همسایگان کشور ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

همسایگان زمینی ترکیه: این کشور با کشورهای گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، ایران، عراق، یونان، بلغارستان، آذربایجان و سوریه مرز مشترک زمینی دارد.

همسایگان دریایی ترکیه: ترکیه با کشورهای رومانی، مولداوی، اکراین، روسیه و قبرس مرز مشترک دریایی دارد.

نقشه ترکیه + جزئیات نقشه

تنگه‌های مهم ترکیه

با نگاهی به نقشه ترکیه، دو تنگه مهم را خواهیم دید که دوقاره اروپا و آسیا را به هم متصل می‌کند. این تنگه‌ها بسفر و داردانل نام دارند.

تنگه بسفر (Bosporus):

این تنگه بین دریای سیاه. دریای مرمره واقع شده است.

تنگه داردانل  (Dardanelles):

بین دریای مرمره و اژه خودنمایی می‌کند.

نقشه دریاچه‌های کشور ترکیه

بیش از 50 دریاچه در ترکیه دیده می‌شود. بزرگترین و زیباترین این دریاچه‌ها، وان نام دارد. بعد از وان می‌توان از دریاچه توز نام برد. هم چنین 8 رودخانه در بستر خاک ترکیه جریان دارد که دو عدد از آن‌ها رودخانه مرزی هستند. مهم‌ترین این رودخانه‌ها trigris  و Euphrates  نام دارند.

نقشه ترکیه + دریاچه‌های ترکیه روی نقشه

بیش از 50 دریاچه در ترکیه دیده می‌شود. بزرگترین و زیباترین این دریاچه‌ها، وان نام دارد.

نقشه کوهستان‌های کشور ترکیه

در نقشه ترکیه می‌بینید در وسط کشور، رشته کوهی قرار گرفته که شرق ترکیه را به غرب آن متصل می‌کند. نام این رشته کوه آناتولی است. بلندترین قله ترکیه Ağrı Dağı  یا کوه آرارات نام دارد.

نقشه کشور ترکیه مربوط به کوهستان‌های ترکیه

آب و هوای ترکیه

این کشور چهار فصل است و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در آن دیده می‌شود.

 1398/07/30 | کد مطلب: 4645
برچسب‌ها: نکات سفرترکیه
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
مبینا عباسی
1401/05/03 06:57
عالی بود ممنونم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/05/08 15:22
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

آذربایجان
1399/12/13 18:01
این نقشه مخالف تمامیت ارضی ترکیه اس درستش کنید
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/12/17 11:16
دوست عزیز
سلام

لطفات بفرمایین منظور شما کدام یک از نقشه ها هست؟ تا بررسی و اصلاح کنیم.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1400/03/13 02:08
بی خیال بابا،اگه قرار باشد طبق نقشه صحبت کنید،منطق میگه نقشه زمان خسرو پرویز.تمام.
علی
1401/12/07 14:46
زیاد حرف های بعضی جدی نگیرید اینا توهم گذشته و مشکل روانی دارند همیشه میخواند در هر زمینه‌ای مخالفت کنند میگن زمان هخامنشیان جزیی از ما بوده نمی دانند قبل و بعدش هیچ ارتباطی بما نداشته
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.