تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

نمرود داغی کجاست؟

سلطان عثمانی مردی از اهالی آلمان را مامور کرده بود تا مسیرهای رفت و آمد جدیدی در منطقه‌ای دوردست بسازد. سال 1881 بود  و تا آن روز پای کسی به آن منطقه دورافتاده نرسیده بود. آلمانی به سختی خود را به بالای تپه‌ها رساند و از دیدن صحنه‌ای که پیش رویش نمایان شده بود حیرت کرد: ردیف مجسمه‌های عظیم‌الجثه‌ای از جنس سنگ با اشکال عجیب و غریب!

نمرود داغی یا کوه نمرود یکی از دیدنی‌های تاریخی شرق ترکیه است. این منطقه در شمال کاهتا و نزدیک آدیلیامان قرار گرفته. نمرود داغی محل قرارگیری مجسمه‌های سنگی مربوط به دوران پیش از روم است. در نمرود داغی مجسمه‌های بسیار بزرگی خواهید دید که گفته می‌شود مربوط به دوران پادشاهی به نام آنتیوخوس (پادشاهی کاماجن) است. در بین این مجسمه‌ها هم مجسمه‌های خدایان و انسان‌ها دیده می‌شود و هم مجسمه‌های حیوانات. مجسمه‌های انسان‌نما در بخش شرقی و مجسمه‌های حیوانات در بخش غربی نمرود داغی قرار گرفته‌اند.  

 

تورهای خارجی

 

نمرود داغی یا کوه نمرود یکی از دیدنی‌های تاریخی شرق ترکیه است.

چرا نمرود داغی خاص است؟

می‌گویند نمرود داغی نوعی زیارتگاه بوده و سازه‌هایی که در آن دیده می‌شود ترکیبی است از آثار یونانی و ایرانی. این ناحیه از سال 250 قبل از میلاد مرزی بوده بین امپراطوری سلوکی و اشکانی. در سال 64 قبل از میلاد، امپراطوری منطقه به شخصی به نام آنتیوخوس رسید. او همان کسی است که دستور ساخت معابد افسانه‌ای نمرود و زیارتگاه را داد. نمرود داغی را مهندسی آلمانی، که برای ساخت مسیرهای حمل و نقل در دوره عثمانی به این منطقه فرستاده شده بود، کشف کرد. این اثر باستانی از نظر جغرافیایی منطقه‌ای خاص است و از نظر تاریخی داستان‌های زیادی در آن نهفته. در نمرود داغی گورستان قدیمی، مجسمه‌های غول پیکر، کتیبه‌های خواندنی و غروب و طلوع زیبای آفتاب را خواهید دید. نمرود داغی در فهرست آثار باستانی و میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.  

می‌گویند نمرود داغی نوعی زیارتگاه بوده و سازه‌هایی که در آن دیده می‌شود ترکیبی است از آثار یونانی و ایرانی 

در نمرود داغی چه می‌بینیم؟

کوه نمرود

گذشته از مجسمه‌های نمرود داغی قله کوه نمرود نیز اهمیت تاریخی بسیاری دارد. می‌گویند در ارتفاع 2150 متری این کوه آرامگاه سنگی آنتیوخوس قرار گرفته است.  البته هنوز این آرامگاه کشف نشده است.

تراس کوه نمرود

تراس کوه نمرود جایی است که مجسمه‌های سحرانگیز در آن به صف شده‌‌اند. گفته شده این مجسمه‌ها برای بزرگداشت آنتیوخوس و خدایگان ایستاده‌اند. گرچه اغلب مجسمه‌های نمرود داغی آسیب دیده و بدن‌‎هایشان را از دست داده‌اند اما هنوز زیبایی و جذابیت خودشان را دارند. در قسمت شرقی این کوه، مجسمه خدایان بزرگی مانند خدای زئوس، مجسمه هرکول، میترا، هرمس و مجسمه شیر و عقاب هستند. در قسمت  شمالی مجسمه اجداد آنتیخوس دیده می‌شود. در قسمت غربی البته اثر کمتری از مجسمه‌ها دیده می‌شود. 

کِی به نمرود داغی برویم؟

گفته می‌شود نمرود داغی یکی از زیباترین مقاصد ترکیه برای تماشای طلوع و غروب خورشید است. به همین دلیل، بسیاری از گردشگرها طوری برنامه خود را تنظیم می‌کنند تا پیش از طلوع آفتاب یا قبل از غروب خورشید به این منطقه برسند. زمان مناسب برای بازدید از این منطقه در ماه می‌ تا اواسط اکتبر و بهترین زمان جولای تا آگوست است. در سایر ماه‌ها مسیر دسترسی به این منطقه با برف و یخ مسدود می‌شود. حتی در میانه تابستان هم هوای نمرود داغی خنک است و در بالای کوه وزش باد جریان دارد. سردترین زمان روز در نمرود داغی هنگام طلوع خورشید است.

گفته می‌شود نمرود داغی یکی از زیباترین مقاصد ترکیه برای تماشای طلوع و غروب خورشید است.

چطور به نمرود داغی برویم؟

از استانبول یا آنکارا به مقصد آدی یامان پرواز مستقیم بگیرید. اگر طوری برنامه‌ریزی کنید که صبح زود در آدیامان باشید باقی روز را می‌توانید از نمرود داغی بازدید کنید. کوه نمرود داغی حدودا در فاصله 43 کیلومتری شهر کاهتا قرار دارد. نقطه نهایی که با ماشین می‌توانید خودتان را به کوه برسانید، پارکینگی در فاصله 600 متری از نمرود داغی است و باقی مسیر را باید پیاده‌روی کنید.

برای دیدن نمرود داغی چه چیزهایی با خود ببریم؟

برای رسیدن به نمرود داغی باید کمی ‌پیاده‌روی کنید، پس حتما کفش مناسب پیاده روی بپوشید. این منطقه در ناحیه‌ای مرتفع و کوهستانی قرار گرفته، به همین دلیل بهتر است هر فصلی را که برای دیدنش انتخاب می‌کنید حتما یک دست لباس اضافه و لباس گرم هم به همراه داشته باشید.

در سفر به نمرود داغی کجا اقامت داشته باشیم؟

برای اقامت در این منطقه می‌توانید به شهرهای اطراف بروید: آدیامان، کاهتا و مالاتیا. اگر به نزدیکی راه اهمیت می‌دهید کاهتا و اگر امکانات برای‌تان اهمیت دارد آدیامان را انتخاب کنید. البته روستای کارادوت (Karadut)، در نزدیکی کوه نمرود، نیز می‌تواند انتخاب دیگر شما باشد. این روستا با خانه محلی‌هایش میزبان گردشگران است. 

پانسیون کارادوت

این پانسیون فاصله چندانی از نمرود داغی ندارد. از فضای دوست داشتنی آن با صبحانه‌های محلی می‌توانید لذت ببرید. برای حمل و نقل وعده‌های غذایی و تور نمرود داغی با این پانسیون می‌‌توانید هماهنگ کنید. 

هتل دِ هیلتون گاردن این

این هتل در آدی‌یامان واقع شده و از امکانات مناسبی برخوردار است. استخر روباز شنا، سونا و جکوزی، رستوران و اتاق‌های تمیز از جمله امکانات این هتل است. با بوکینگ دات کام به راحتی می‌‎توانید هتل مورد نظرتان را انتخاب کنید. 

هتل «دِ هیلتون گاردن این» امکانات مناسبی دارد.

چند نکته برای بازدید از کوه نمرود داغی

  • چه با ماشین بخواهید به سمت کوه نمرود داغی بروید چه پیاده، مسیر کاردوت کوتاه‌تر است.
  • نمرود داغی تابستان‌های گرمی دارد. اگر تابستان راهی این منطقه می‌شوید، لباس خنک بپوشید.
  • البته در ارتفاعات، هوا خنکتر است و ممکن است شاهد وزش باد باشید. بهتر است لباس گرم و بادگیر به همراه داشته باشید. 
  • بین مسیر نیز جاذبه‌هایی نهفته است. کشف دامنه و تپه‌های سرسبز و خانه‌های متروکه در نمرود داغی را از دست ندهید. 

نمرود داغی گوشه‌ای از جاذبه‌های شرق ترکیه است. در مطلب «آشنایی با جاذبه‌های شرق ترکیه» در مورد جاذبه‌های این منطقه بیشتر بخوانید. 

نمرود داغی روی نقشه

 1401/04/03 | کد مطلب: 4312
سپیده اقتداری

کارشناس ارشد فلسفه هنر، مترجم و ویراستار، علاقه‌مند به خواندن و نوشتن.


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
مسعود رسولی
1398/02/27 01:35
این بسیار خوب است که به مکان‌های تاریخی پرداخته شود و در موردشان نوشت اما نباید تحریفی(خواسته یا ناخواسته) در نام و هویت تاریخی مکان‌ها صورت بگیردنام مکان مورد نظر به هیچ وجه پسوند داغی ندارد نام اصلی kôma jin یا نمرود است.
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1398/03/09 12:17
با سلام و تشکر
در تمامی منابع معتبر از جمه یونسکو، نام «Nemrut Dagi» ذکر شده است:
https://whc.unesco.org/en/list/448
ھادی عزیزی كوردی
1397/09/23 23:02
در كوردی بە آن کوماژن یا چیای نمرود میگویند، در شمال کوردستان بزرگ در شهر ابراهیم پیغمبر در اورفا قرار دارد.نمیدانم این سایت شما کورد هستین یا نه، باید بدانید که تورکها نام داغی را به آن اضافه کرده اند.
پاسخ دهید...
نجمه
1397/12/03 19:27
عزیزم کل این مناطق روزگاری یک کشور بوده ! رگیر قوم و کشور و این حرفها نباشید دنیا باید یکی باشه زبان ها استانها و قوم ها سر جاشون هستند
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.