تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

11 نکته برای طبیعتگردی یکروزه

تا حالا شده از کسی بشنوید بودن در طبیعت به او آرامش نمی‌دهد؟ تقریبا همه ما حداقل یکبار حس آرامش را در طبیعت تجربه کرده‌ایم؛ اما شاید طبیعتگردی کار راحتی برای همه ما نباشد یا زمان کافی برای سفرهای چند روزه نداشته باشیم. در این حالت تورهای یکروزه طبیعتگردی بهترین راه برای رهایی از دغدغه‌های روزمره و پناه بردن به طبیعت هستند. در این مطلب ما نکاتی را برای طبیعتگردی یکروزه به شما خواهیم گفت. نکاتی که رعایت کردن آنها چه تنهایی چه با تور بخواهید سفر کنید، تجربه بهتری از طبیعتگردی را برای‌تان خواهند ساخت.

1. بالا بردن قوت بدنی

یکی از ویژگی‌های اکثر سفرهای طبیعتگردی پیاده روی در دل طبیعت است. معمولا هر چه جاذبه بکرتر باشد، از جاده و مسیر ماشین‌رو دورتر و مدت زمان پیاده‌روی‌ طولانی‌تری دارد؛ از این رو خیلی مهم است که در طول هفته یک رشته ورزشی یا پیاده‌روی انجام دهید.

2. گروهی سفر کنید

نخشتین گام برای شروع طبیعتگردی این است که یک گروه یا تور خوب برای همراهی خود پیدا کنید. تنهایی سفر کردن به دل طبیعت آن هم زمانی که هنوز تجربه‌‌تان در سفرهای طبیعتگردی محدود است اصلا پیشنهاد نمی‌شود. حتی اگر حسابی باتجربه هم باشید، بازهم تجربه جمعی سفر کردن به طبیعت علاوه بر کم کردن هزینه سفر، امنیت شما را بیشتر خواهد کرد و در میان این جمع‌ها ممکن است دوست‌ها و همسفرهای فوق‌العاده‌ای پیدا کنید. با این حال اگر تصمیم گرفتید تنها سفر کنید حتما یکی از اعضای خانواده یا دوستان‌تان را در جریان این سفر و مقصدتان بگذارید. سفرهای یکروزه دالاهو هر آخر هفته به تناسب هر فصل شما را به مقصدهای دلربایی از طبیعت می‌رساند.

گروهی سفر کردن سفری پر از خاطره را برای‎تان رقم خواهد زد.

3. تجهیزات سفر

در سفر به طبیعت به تناسب مقصد و فصل مورد نظر سفرتان شما نیاز به یکسری وسایل اولیه دارید. برای این مورد مطلب «وسایل مورد نیاز کمپینگ یک شبه» راهنمای شما خواهد بود.

4. سبک سفر کنید

تصور کنید در یک روز گرم زیر آفتاب مجبور باشید که برای رسیدن به مقصد زیبایی در طبیعت پیاده روی کنید. در این میان اگر یک کوله سنگین هم روی کولتان سوار باشد همه چیز خیلی سخت خواهد  شد! جمع کردن یک کوله کوچک و سبک برای یک سفر طبیعتگردی یکروزه از موارد مهمی است که نباید از آن غافل شوید. شاید در ابتدا نگران باشید و نسبت به هر وسیله‌ای این حس را داشته باشید که ممکن است به کارتان بیاید. راهکار این است که بعد از سفر کوله خود را خالی کنید و ببینید کدام وسایل بدون استفاده ماندند؟ سفر بعدی آن‌ها را با خود نبرید. در این راستا  مطلب «از چه کوله پشتی استفاده کنم؟» نیز  شما را برای بستن یک کوله مناسب راهنمایی می‌کند.

با داشتن یک کوله سبک یکروزه پیمایش‌تان خیلی راحت و لذت بخش خواهد بود.

5. کفش مناسب بپوشید

در طبیعتگردی پاهای شما ابزار اصلی شما هستند؛ بنابراین انتخاب کفش مناسب برای آنها یکی از اقدامات مهم طبیعتگردی است. کفش مناسب همیشه به معنای کفش گران قیمت و مارک معروف نیست؛ گاهی با یک کفش ارزان ولی مناسب می‌توان ساعتها بدون هیچ مشکلی پیاده روی کرد. مطلب «راهنمای خرید و نگهداری کفش‌های کوهنوردی» شما را برای انتخاب کفش مناسب راهنمایی می‌کند.

6. انتخاب لباس مناسب

یکی از شرایطی که در سفرهای طبیعتگردی ممکن است آن را تجربه کنید، تغییرات آب و هوایی است. در این شرایط شما با داشتن لباس مناسب غافلگیر نخواهید شد. یکی از نکاتی که باید برای لباس پوشیدن در طبیعت رعایت کنید، لایه لایه پوشیدن آن است؛ با این روش در صورتی که گرم یا سردتان بشود می‌توانید به راحتی و در کمترین زمان یک لایه کم کنید یا روی آن بپوشید. مطلب «لباس مناسب کوله گردی» شما را برای انتخاب لباس مناسب یاری میکند.

7. با محلی‌ها معاشرت کنید

گاهی در سفرهای طبیعتگردی پیش می‌آید که در بین مسیر از روستا یا ییلاقاتی عبور کنید که در آن افرادی مشغول کار یا زندگی باشند. همیشه سعی کنید با این افراد ارتباط برقرار کنید و پایه گذار دوستی باشید. به خصوص در مواقعی که تنهایی به طبیعت سفر می‌کنید، این مورد خیلی مهم است.

معاشرت با محلی‌ها را فراموش نکنید.

8. از مسیرهای پاکوب عبور کنید

در سفرهای طبیعتگردی همیشه حواس‌تان باشد که فقط از مسیرهای پاکوب حرکت کنید. این کار هم باعث می‌شود همیشه در مسیر باشید و گم نشوید، هم مانع آسیب دیدن پوشش گیاهی منطقه می‌شود. در مطلب «اصطلاحات رایج طبیعتگردی» راجع به این موضوع بیشتر بخوانید.

9. از نوشیدن آب کافی غافل نشوید

یک دیگر از نکاتی که در طبیعتگردی یکروزه باید حتما به حواس‌تان به آن باشید نوشیدن آب کافی است. گاهی ممکن است به دلیل هیجان زیاد یا خنکی هوا احساس تشنگی نکنید، اما کم شدن آب بدن به دلیل پیاده روی مشکلاتی مختلفی مانند سر درد و... بر روی بدن‌تان خواهد گذشت. بنابراین متناسب با نوع فعالیت و دمای هوا حتما آب کافی همراه خود داشته باشید و به طور مداوم کم کم از آن بنوشید. نوشیدن آب زیاد با فواصل زمانی زیاد نیز ممکن است گوارش‌تان را بهم بریزد. اگر در جایی بودید که به آب آشامیدنی دسترسی نداشتید میتوانید با احتیاط برخی از آب‌ها را بجوشانید و مصرف کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی بیشتر در این مورد مطلب «آیا جوشاندن آب آن را قابل آشامیدن می‌کند؟» را بخوانید.

همراه داشتن قمقمه آب در سفر را فراموش نکنید.

10. در زمان گم نشوید!

در سفر به طبیعت گاهی پیش می‌آید که آنقدر افسون طبیعت یا عکاسی می‌شوید که گذر زمان را متوجه نمی‌شوید. در سفرهای یکروزه  طبعتگردی باید حتما حواس‌تان به این موضوع بیشتر باشد تا پیش از تاریک شدن هوا به ابتدای مسیر برگردید. زیرا با تاریک شدن هوا امکان گم کردن مسیرتان حتی با داشتن هدلمپ و چراغ قوه زیاد خواهد بود.

11. از جمع جدا نمانید

یکی از ویژگی‌های سفرهای یکروزه طبیعتگردی محدودیت زمان است. در این حالت شما باید حواس‌تان باشد که اگر با گروه سفر می‌کنید از حرکت گروه جا نمانید و بدون خبر از جمع جدا نشوید. این کار علاوه بر از دست دادن زمان، خطر گم شدن شما را نیز دارد.1400/02/19 | کد مطلب: 4531
برچسب‌ها: نکات سفر
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.