تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

بزرگترین مسجد ترکیه (مسجد چاملیجا) کجاست؟

بزرگترین مسجد ترکیه و بزرگترین مسجد دنیا در ماه می سال 2019 (اردیبهشت سال 98) در استانبول ترکیه افتتاح شد. مسجد جدید استانبول از نظر مساحت قابل قیاس با دیگر مساجد ترکیه از جمله مسجد ایاصوفیه، اورتاکوی و سلطان احمد نیست. ساخت این مسجد یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های سال‌های اخیر ترکیه بود که هزینه و زمان زیادی را صرف آن شد. کافی است نگاهی به اعداد و ارقام تجهیزات و معماری مسجد جدید استانبول بیاندازید تا متوجه عظمت آن شوید.

بزرگترین مسجد ترکیه (مسجد چاملیجا) کجاست؟

عثمانیان سال‌ها بر استانبول حکومت کردند و بناهای کوچک و بزرگ بسیاری از خود به جا گذاشته‌اند. در میان این بناها، می‌توان به مساجد اشاره کرد. می‌گویند در استانبول، بیش از 3 هزار مسجد مربوط به دوره‌های مختلف واقع شده‌اند. از مساجد قدیمی این شهر که بگذریم، به مسجد جدید استانبول خواهیم رسید. زمان زیادی از افتتاح این مسجد نمی‌گذرد اما عظمت آن نظر مردم جهان را جلب کرد. این مسجد چاملیجا نام دارد. دلیل نام‌گذاری بزرگترین مسجد ترکیه ساخت آن روی تپه‌ای به همین نام است: تپه چاملیجا. این مسجد در بخش آسیایی استانبول و در یکی از بلندترین نقاط محله اسکودار واقع شده است. راهی بخش آسیایی استانبول که شدید بازدید از مسجد جدید استانبول را در برنامه‌تان بگنجانید. 

بزرگترین مسجد ترکیه بر روی تپه‌های چاملیجا قرار دارد.

چرا مسجد جدید استانبول (چاملیجا) خاص است؟

همانطور که اشاره کردیم این مسجد با مساحت حدود 17 هزار متر یکی از بزرگ‌ترین مسجدهای جهان است. برای ساخت این مسجد، هزینه‌ای بیش از 100 میلیون دلار و زمانی حدود 6 سال صرف شد. (سال‌های 2013 تا 2019). پروژه ساخت این مسجد یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اردوغان، رئیس جمهور وقت ترکیه بود. مسجد جدید استانبول با داشتن ظرفیتی 63 هزار نفری، پارکینگی به ظرفیت 3500 خودرو، لوستری با وزن 7 تن و 6 مناره مرتفع یکی از بزرگترین بناهای ساخته شده رد طول تاریخ به شمار می‌رود. 

درست است که انتقادهای مختلفی به پروژه ساخت مسجد جدید استانبول و هزینه‌های گزاف آن وارد شد، اما بسیاری آن را سمبل مناسب زندگی مسلمانان در استانبول می‌دانند.

در تور استانبول به بخش آسیایی استانبول بروید تا از بزرگترین مسجد  ترکیه دیدن کنید.

افتتاح مسجد چاملیجا؛ مسجد جدید استانبول

مراسم افتتاح این مسجد در ماه می 2019 (اردیبهشت 98) باشکوه تمام و شرکت هزاران نفر از سراسر جهان برگزار شد. علی اِرباش یکی از مقامات بزرگ دینی ترکیه با اقامه نماز جمعه این مراسم را آغاز کرد و مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم ادامه پیدا کرد. در افتتاح بزرگترین مسجد ترکیه، مقامات کشورهای آلبانی، یونان، سنگال، آذربایجان، قزاقستان، ازبکستان، قطر، ایران، فلسطین و غیره حضور داشتند.

در مسجد جدید استانبول (چاملیجا) چه می‌بینیم؟

این بنا محدود به مسجد نمی‌شود و در کنار آن فضاهای وسیعی از موزه (تاریخ اسلام)، گالری، کتابخانه و سالن کنفرانس دیده می‌شود. کلیه بخش‌های این مسجد سمبل مفهومی خاص هستند. برای مثال چرا در این مسجد 6 مناره ساخته شده؟ می‌گویند عدد 6 ریشه در اعتقادات مسلمانان ترکیه و هم‌چنین پیروزی آلپ ارسلان بر امپراطوری روم دارد. گنبد 72 متری مسجد چاملیجا، نیز نماد زندگی 72 ملت در این سرزمین است. مسجد جدید استانبول آنچنان بزرگ است که تمام شهر دیده می‌شود. این مسجد به نماد و سمبل جدید استانبول تبدیل شده است. 

نمایی از فضای داخلی بزرگترین مسجد ترکیه در منطقه چاملیجا ترکیه.

معماری و طراحی مسجد چاملیجا چگونه است؟

معماری و طراحی بزرگترین مسجد ترکیه تلفیقی از هنرهای عثمانی، سلجوقی و مدرن به شمار می‌رود. معماری اوج شکوفایی خود را در دوران سلجوقی تجربه کرد. زیباترین و ماندگارترین معماری‌ها مربوط به همین دوران است. اگر مسجد جامع اصفهان و قزوین را دیده باشید، متوجه این امر شده‌اید. همین موضوع سبب شد برای ساخت مسجد جدید استانبول از معماری سلجوقی الهام گرفته شود. معماران مسجد جدید استانبول "بهار میزراق" و "خیریه گول توتی" بودند. این معماران فضاهایی را برای رفاه زنان در نظر گرفتند؛ فضاهایی مانند محل نگهداری کودکان و شیرخوارگان و فضاهای اختصاصی برای عبادت بانوان و غیره. هم‌چنین در مسجد جدید استانبول، معلولین به راحتی می‌توانند رفت و امد کرده و امکانات مناسب برخوردار شوند. 1398/06/11 | کد مطلب: 4621
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.